Sinus Tabanı Yükseltme İzmir

Sinus Lifting (Sinus Tabanı Yükseltme) işlemi nedir ?

İmplant tedavisi uygulanacak hastalarda tedavi öncesi hastaların diş ve çene yapısı incelenir ve ona göre bir tedavi planı hazırlanır. İmplant uygulaması için kemik dokusunun yeterli büyüklükte olması gerekmektedir. Üst çenenin üzerinde yer alan ve azı dişlerine yakın bir bölgede bulunan anatomik hava boşlukları maksiller sinüs olarak tanımlanır. Maksiller sinüs bölgesi ses oluşumunu sağlayan ve kafa ağırlığının azaltılmasını sağlayan bir bölgedir. Bölgedeki olası bir diş kaybı sonrası sinüs boşlukları ağız boşluğuna doğru sarkarak kemik yüksekliğinde kayıplar meydana getirir. Meydana gelen bu kayıplar doğal bir süreç olarak görülse de, implant tedavisi uygulaması öncesinde birtakım sorunlar oluşturabilir.

İmplant tedavisi uygulanacak ve sinüslerin sarkmasına bağlı kemik hacminde azalma oluşan hastalara sinüs tabanı yükseltme işlemi uygulanır ve daha sonrasında implant tedavisi gerçekleştirilir. Sinüs lifting (sinüs tabanı yükseltme) tedavisinde aşağı sarkan bu sinüs boşlukları kemik tozu ile doldurulur ve kemik dokusu eski haline getirilmeye çalışılır. Tedavi sonucunda dişler implant tedavisinin uygulanabileceği düzeye getirilir.

izmir ağız cerrahisi

izmir diş implant sinüs yükseltme

Sinüs tabanı yükseltme işlemi sayesinde implant uygulaması için yeterli boy ve genişlikte kemik hacmi elde edilir. Yeterli kemik hacminin sağlanmasından sonra tüm yüzeyiyle kemik içerisine yerleştirilerek uygulanan tedavi yöntemi olan implant uygulaması gerçekleştirilebilir.

Sinüs lifting (sinüs tabanı yükseltme) uygulanması gereken implant tedavileri bu konuda uzmanlaşmış çene cerrahları tarafından uygulanacak tedavi sonrasında uygulanmalıdır. Sinüs tabanı yükseltme işlemi implant tedavisine benzer olarak lokal anestezi (bölgesel uyuşturma) altında gerçekleştirilir.

Mevcut bulunan kemik yüksekliği ve sinüs ilişkisine bakılarak uygulanan implant tedavisi tek aşamalı gerçekleştirilebilir veya kemik iyileşmesi sağlandıktan sonra bir süre sonra implantın yerleştirilmesi olarak iki aşamada gerçekleştirilebilir. Tek aşamalı sinüs tabanı yükseltme işleminde implantın iyileşme süreci 1-2 ay daha devam ederken; iki aşamalı gerçekleşen tedavide öncelikle sinüs tabanı yükseltme işlemi yapılır ve 5 ay gibi bir süreçte hastada kemik oluşması beklenir. Daha sonra implant tedavisi uygulanacağı için 5 ayı kapsayan ek bir iyileşme süresi gerçekleşecektir.

Kemik yüksekliğinde 2-3 mm kadar eksikliğin söz konusu olduğu durumlarda kapalı sinüs tabanı yükseltme/sıkıştırma işlemi de uygulanabilir. Bu yöntem ile kemik dokusu birtakım özel aletler yardımıyla sinüs bölgesine doğru sıkıştırılır ve ek olarak 2-3 mm yükseklik elde edilebilir. Bu işlemi yaparken aynı zamanda implant uygulaması da gerçekleştirilir. Daha büyük miktarlarda kemik yüksekliği ihtiyacı doğduğu için kemik tozunun da kullanıldığı açık teknik uygulaması tercih edilmelidir.