Total Protez İzmir

Total (tam diş) protezi nedir?

Total diş protezleri çürük, travma, kemik erimesi gibi durumların sonucunda ağızda bulunan tüm dişlerin kaybedilmesi gibi durumlarda kullanılır ve dokulardan alınan destekle alt ve üst çeneye uygulanan hareketli protezlerdir.

Total protezlerde estetik görünüm sağlamak mümkün müdür?

Total protezler sayesinde dudak ve yanak dolgunluğu sağlanır ve kişinin daha genç görünmesine katkı sağlar. Bunun yanı sıra tüm dişlerin estetik bir biçimde dizilmesi sonucu hastaların daha güzel bir gülüşe sahi olması mümkün kılınabilir.

Total protezleri kullanırken ne tür sorunlar yaşayabiliriz?

Total diş protezleri uygulanırken diş dokularından destek aldıkları için hareketli protezlerdir. Özellikle alt damağın üst damağa göre daha düşük hacme sahip olması ve alt çenede dilin bulunması gibi durumlar alt protezin üst proteze göre daha hareketli olmasına yol açar. Bu nedenle hastaların en çok şikayet ettiği durum yemek yedikleri sırada veya konuşurken alt damağının oynadığını hissetmeleridir. Bu hareketlerin oluşmasına bağlı sık sık vuruklar meydana gelebilmektedir.

Total protezlerin sabit durmalarını sağlayacak bir yöntem var mıdır?
Total protezler özel yapıştırıcıların yardımıyla dişe yapıştırıldıklarında şikayetler belirli ölçüde azalmakta fakat tamamen giderilememektedir. Bu sorunun en iyi çözüm yoluimplant üstüne özel tutucular yardımıyla uygulanan ve halk arasında çıtçıtlı protez adıyla bilinen overdenture protezleri yaptırmaktır.

Overdenture protez yapımı için kaç implantgerekmektedir ?

Ağızdaki kemik durumuna göre yapımına karar verilir. Genellikle 2-4 implant kullanılarak gerçekleştirilebilen bir uygulamadır. İmplanttan ve aynı zamanda diş dokusundan destek alan bu uygulamada, uygulama sonrası konuşurken protezin ağızdan çıkması veya yemek yerken sorun oluşturması gibi durumlar çözüme kavuşturulmaktadır.

Total (tam damak) protezlerin yapımı kaç gün sürmektedir?

Protezlerin uygulama süreci genellikle 10-15 gün sürebilen 5 seansta gerçekleştirilir. Provalar sırasında hastanın diş rengi, diş şekli hastanın isteğine göre ayarlanabilmektedir.

Protezlerin bakımı ve kullanımı nasıldır?
Gece uyumadan önce çıkarılması ve su dolu bir kaba konularak bekletilmesi gerekir. Protezlerin ağızdan hiç çıkarılmadığı durumlarda mantar enfeksiyonları görülebilir. Çıkarıldıktan sonra kuru değil, su dalı kapta muhafaza edilmelidir. Hastaların tercihine göre protezin konulduğu su kabına özel temizleyici tabletler de konulabilir. Bunun dışında en az 2 günde 1 olmak üzere protezlerin fırça yardımıyla temizliği sağlanmalıdır.

Total protezlerin kullanım ömrü ne kadardır?
Kesin bir dayanma süresi olmamakla birlikte hastadan hastaya değişebilir. Hastalarda artan kemik erimesine bağlı veya zayıflama gibi durumlarda protezde bollaşma oluşabilir.

Bollaşan ve kırılan protezlerin tamiri mümkün müdür?
Kullanılan protezlerde diş aşınması veya kullanımla ilgili bir sorun olmadığı durumlarda özel besleme materyalleri kullanarak protez hastanın damağına uyumlanabilir. Kırılma veya düşmesi gibi durumlarda da tamiri mümkündür.