Sabit Protez Diş

Sabit Protez Nedir, Hangi Hastalara Uygulanır?

Kullanım açısından en kolay ve doğal diş formuna en yakın protez türüdür. Hastaların ağzında hareket etmez, doğal diş yapısını andırır. Ağızda hiç diş olmadığı durumlarda kullanılmadığı için dezavantaj oluşturmaktadır. Bu protezin uygulanabilmesi için dişsiz bölgelerin iki ucunda en az iki adet sağlam ve uzun köklü diş, proteze tutuculuk sağlaması açısından gereklidir. Buna köprü uygulaması denir. Bunun yanı sıra tek bir diş üzerine uygulanan sabit protezlerde mevcuttur. Kendi içlerinde; kuron, köprü, laminate kuron, inley-onley dolgular, Maryland köprü ve teleskop şeklinde sabit protezler bulunmaktadır.

Sabit Diş Protezleri Hangi Hastalara Uygundur?

Diş hekiminin muayenesi sonucunda ve hastanın diş durumuna göre belirlenen kontroller sonucu karar verilmektedir. Hastanın ağzında sorunlu dişler mevcutsa, öncelikle bu dişlerin proteze uygunluğu belirlenir. Tek diş restorasyonu yapılacak durumlarda sorunlu dişin kökünün sağlam ve uzun özellikte olması gerekir. Deforme olan dişin öncelikle boyu düzeltilerek alınan ölçülere göre kuron yapılır ve diş üzerine sabitlenir. Diş eksiği birden fazla mevcut hastalarda sabit protezi uygulamak için sağ ve sol bölgelerde sağlıklı ve dayanaklı dişlerin bulunması gerekir. Dişler arasında yer alan bu dişsiz bölgeye köprü protezi uygulanır. Köprü ayaklarını oluşturan sağlam dişlerin boyutu kısaltılarak küçültülür ve protez sağlam dişler üzerine sabitlenir.

Sabit Protezlerin Temizliği ve Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Sabit protezler doğal dişler gibi ağızdan çıkarılıp geri takılamadıklarından dolayı fırçalama yaparak temizliği sağlanır. Özel protez fırçaları sabit protez maddelerinin deforme olmasına yol açmadan dişlerin temizliğini sağlar. Kullanılan diş macunları da bu maddeleri deforme etmeyen özel diş macunlarından seçilmelidir. Sabit protezlerin temizliği için özel diş fırçası ve macunları bulunmaktadır. Diş protezinin uzun ömürlü olmasını sağlamak için yemeklerin ardından özel diş fırçası ve diş macunu ile fırçalamanın yanı sıra düzenli diş hekimi kontrolü sağlanmalıdır.

Sabit Protez Uygulamasında Başarı Oranı Nasıldır?

Tedavinin sağlanması için gerekli şartlara uyumlu hastaların sıklıkla tercih ettiği bir yöntem olan sabit protez; kullanım ömrü ve başarı oranı açısından diğer protez türlerine göre daha işlevseldir. Diş etleriyle kısa sürede uyum sağlar ve doğal diş yapısını andırır, hastalar yeni duruma kolaylıkla alışır. Diş eksikliği durumlarında ve deforme olmuş diş yapılarının düzeltilmesi işlemlerinde sıklıkla tercih edilen bir protez türüdür. Hasta ağzında sabit oluşu ve doğal diş yapısını andırması sebebiyle de diğer türlere göre avantaj sağlamaktadır.