Hareketli Protez Diş

Dişsizlik ne tür sorunlara yol açar?

Diş kaybı olması durumu hem fizyolojik açıdan hem de psikolojik açıdan kişilerin zorluk çekmesine neden olur. Fiziksel olarak besinlerin çiğnememesine bağlı yeterli kalori alımının sağlanamaması ve sindirim sistemi rahatsızlıklarının ortaya çıkmasıdır. Psikolojik olarak ise kişi kendisini çevresine karşı güvensiz hisseder ve benlik saygısında rahatsızlıkların oluşmasına yol açabilir. Dişlerin olmaması ayrıca seslerin ağızdan çıkışının anormal olmasına neden olur ve hastanın konuşmaları anlaşılamadığı için çevreyle iletişimi de giderek azalır. Bunların yanı sıra diş etlerini ve dokuları basınç altına alan bir etken olmadığı için zamanla ağız içindeki dokularda erime ve kayıplar yaşanmaya başlayacaktır. Bu sebeplerden dolayı diş kaybı olan hastalarda protez takılması oldukça önemlidir.

Hiç dişleri olmayan hastalarda ne tür protezler yapılabilir?

Hiç dişi olmayan hastalarda ağız içi kemik ve dokular da uygunsa ilk önce 2 implant yerleştirilerek implant protezi yapılır. Hastanın isteğine göre 4 implant yerleştirilerek hareketli protez de ağız içine yapılabilir. Hastanın ağzındaki kemikler 6-8 adet implant takmak için uygun durumda ise ön bölgelere 2-4 implant yerleştirme işlemiş yaparak tutuculuk problemi yaratmayan hareketli protezler takılabilir.

Takma dişler ağız kokusu yapar mı?

Ağız içi hijyen düzenli ve yeterli bir şekilde sürdürülüyorsa taka dişlerde koku meydana gelmez. Fakat yemek sonrası protezlerini fırçalamayan ve geceleri protezle uyuyan hastalarda protez stomatiti denilen bir reaksiyon gelişir ve buna bağlı olarak da ağız kokusu ortaya çıkar.

Hareketli protezler nelerdir? Çeşitleri nelerdir?

Tam ve bölümlü olmak üzere 2 çeşit hareketli protez bulunmaktadır. Ağzında hiç diş bulunmayan hastalarda tam protez kullanılırken; bir veya birden çok diş eksikliği durumlarında hastalar tarafından rahatlıkla takılıp çıkarılabilen bölümlü protezler kullanılmaktadır. Tam protezler ağızda yumuşak doku ve altındaki kemik tarafından desteklenir. Takılıp çıkarılabilen yapıya sahiptir. Hareketli protezler de kendi içinde ikiye ayrılır: İskelet protezler, dişlerin üzerinde tutuculuk sağlama amacıyla dişe yerleştirilir. Hassas bağlantılı protezler, estetik amacıyla özel tutucu sistemlerin görünmesine engel olan tipidir.

Protezlerime ne zaman alışacağım? Konuşma zorlukları yaşayabilecek miyim?

Protezler hastaların ağzına yerleştirildikten sonra hastanın alışabilmesi için birkaç haftalık bir zaman geçmesi gerekir. İlk başta oluşan konuşma problemleri zamanla dilin protezlere adapte olmasıyla ortadan kalkar. Bu sürecin hızlı geçmesi için hastalara yüksek sesli okuma yapmaları önerilmektedir.

Protezlerimi sürekli takmak zorunda mıyım?

Tam ve bölümlü hareketleri protezlerin gece kullanımı hariç sürekli takılması gerekmektedir. Geceleri ağızdan çıkarıldıktan sonra fırçalanarak temiz bir su içine konulması gerekir. Diş sıkma veya gıcırdatma alışkanlığı olan hastaların protezleri geceleri de kullanmaları gerekmektedir.