Protez Diş

Tam Diş Protezi Nedir

Çeşitli nedenlerle kaybedilmiş dişlerin yerine kullanılmakta olan ve takılıp çıkarılabilen cihazlara diş protezi denir. Diş protezleri genelde akrilik taban üzerinde porselen veya akrilik maddelerden üretilirler. Kısmi protezler de aynı işlemler uygulanarak takılır fakat tam protezler tüm dişleri içine alırken; kısmi protezler sadece kaybedilmiş birkaç dişin yerine takılır.
Tüm dişlerin kaybedildiği durumlarda (yaşlılık, kaza vb.) tam protezler kullanılarak sağlıklı bir görünüme kavuşmak mümkün olur ve kaybedilen görüntü eski haline dönmüş olur.

Diş protezleri nasıl yapılır?

Protezlerin tabanları polimetil metakrilat denilen madde ile veya PMMA olarak bilinen akrilikten doğal diş eti görünümünü kazandırmak amaçlı üretilir. Görünür PMMA yüzeyi doğal görünüm sağlamaları için iyice parlatılmıştır ve protezlerin sürekli temiz kalmasını sağlamak için bakteri oluşumunu önleyecek özelliktedir.

Üst damağa yerleştirilen protezler damağı kaplar, alt damaktaki protezler ise U şeklinde yerleşerek dil için yeterli alan kalmasına olanak verir. Protezler diş eti dokusuna yerleşir ve vakum etkisiyle damakta kalmalarını sağlar. Protezlerin sabit kalmasını sağlamak için ayrıca diş protezi yapıştırıcı kremler de bulunmaktadır. Bu sayede yemek yerken yiyecek artıklarının protez altına kaçması engellenmiş olur.

Diş proteziyle yaşama alışmak

Diş protezlerine alışmak için belli bir süre geçmesi gerekir. Bu süre boyunca protezlerin kullanımı ve bakımıyla ilgili doktorunuzla görüşmeli ve dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında bilgi almanız önemlidir. Diş protezi takılı durumda yemek yerken ve konuşma durumlarında başlangıçta zorluk çekseniz de biraz pratik yaparak zamanla bu duruma alışabilirsiniz. Diş protezlerinin bakımı ve korumak için temizliği iyi yapılmalı ve aksi bir durum belirtilmedikçe geceleri kullanımı sınırlanmalıdır. Diş etlerinin dinlenmesini sağlamak amacıyla). Hiç dişi olmayan hastalara tam diş protezleri uygulandığında hastalar kendilerini daha mutlu ve güvenli hisseder ve yaşantılarına olumlu bir şekilde devam ederler.

Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

Yemeklerden sonra protezler çıkarılıp iyice fırçalanmalı, üzerinde oluşan bakteri veya plaklar protezden uzaklaştırılarak temizliği iyi bir biçimde sağlanmalıdır. Bunun için özel yapılmış protez fırçaları da kullanılabilir. Ayrıca proteze zarar verebilecek sert malzemeler ile temizlik yapılmamalıdır.

Temizliğin yapılması sırasında suyun tazyikli olmamasına dikkat edilmesi gerekir. Çünkü suyun birden açılması durumunda protez kayarak yere düşüp zarar görebilir.

Protezler deterjan veya diğer kimyasallar ile temizlenmez. El sabunu veya diş macunu tercih edilebilir.

Protezin zarar görmesine yol açacak her türlü hareketten kaçınılmalıdır(düşürme, sert biçimde temizleme vb.).