Porselen Diş Nedir?

porselen dis nedir

Porselen Diş Nedir?

5 Şubat 2020

Porselen diş diğer adı ile porselen diş kaplama tedavisidir. Porselen diş nedir araştırması yapan kişiler için kısaca bir tanımlama yapmak gerekirse, dişlerin porselen malzemesi ile kaplanması işlemi olarak açıklanabilmektedir. Porselen diş tedavisi genellikle estetik açıdan doğal ve düzgün görünüm elde etmek için tercih edilen bir diş tedavisi yöntemidir. Porselen diş tedavisi hem rahat uygulanabilir bir diş tedavi yöntemi olduğundan hem de uzun soluklu verim alınabildiğinden dolayı oldukça sık tercih edilen bir tedavi yöntemidir. Porselen dişlerin ömrü 10 sene olarak belirlenmiştir. Ancak porselen dişlere sahip kimsenin diş sağlığına dikkat etmesi halinde bu süre daha da uzayabilmektedir. Porselen diş tedavisi yönteminin tercih edilmesinde bir diğer önemli etken de porselen dişlerin lekelenmemesidir. Porselen diş süreci ise şu şekilde gerçekleşmektedir:

 • Porselen diş tedavisi için hasta muayene edilmeli ve tedavinin uygulanacağı bölge ile ölçüleri belirlenmelidir.
 • Daha sonra yapılan ölçümlere uygun şekilde porselen dişler hazırlanmalı ve bu hazırlık döneminde hasta birkaç kez daha muayene edilmelidir.
 • Ardından yapılan ölçümlerde hata olmadığının anlaşılmasından sonra porselen diş takımı oluşturulmalıdır.

Porselen Diş Kaplama Avantajları Nelerdir?

Porselen diş kaplama tedavisinin avantajları, porselen diş yaptırmayı düşünen kimseler tarafından oldukça merak edilmektedir. Porselen diş tedavisinin avantajları ise şu şekildedir:

 • Porselen diş tedavisinin maliyetinin diğer diş tedavisi yöntemlerine göre daha uygun olması bu tedavi yönteminin tercih edilmesinde önemli bir etkendir.
 • Porselen diş kaplama tedavisinin kısa olması bu tedavi yönteminin tercih edilmesinde önemli bir diğer etkendir.
 • Porselen diş tedavisi sonucu elde edilen görüntünün kullanım süresi oldukça uzundur.
 • Porselen diş tedavisi yöntemi ile dişlerin doğal yapısı korunmaktadır.
 • Estetik açıdan oldukça başarılı bir görüntü sağlamaktadır.
 • Porselen dişler leke tutmaz özellikleri ile de oldukça fazla tercih edilmektedir.
porselen dis ucreti

porselen dis tedavi sureci

Porselen Diş Kaplama Tedavisini Kimler Uygulayabilir?

Porselen diş kaplama işlemi yapılabilecek kişiler konusunda tek sınırlama 18 yaş olarak belirlenmiştir. Porselen diş tedavisini dileyen herkes uygulayabilmektedir. Bununla birlikte porselen diş nedir araştırması yapan kişilerin mutlaka porselen diş tedavisine başlaması gereken hususlar şu şekilde listelenebilmektedir:

 • Diş dolgusu tutmayacak dişlere sahip olan kimseler
 • Kırık dişlere sahip olan kimseler
 • Asimetrik dişlere sahip olan kimseler

Ayrıca gülüş tasarımı hakkında bilgilere de bakabilirsiniz.

Porselen Diş Fiyatlarını Etkileyen Hususlar Nelerdir?

Porselen diş tedavisinin fiyatlarını etkileyen sebepler, tedavi yöntemini yaptıracak kişiler tarafından oldukça merak edilmektedir. Porselen diş nedir araştırması yapan kişiler için fiyatlar da tedavi süreci kadar önem taşımaktadır. Tedavinin fiyatlarını kaç tane dişe bu tedavinin uygulanacağı, tedavi için kullanılacak malzeme ve tedavi için kullanılacak yöntem gibi sebepler etkilemektedir. Porselen diş tedavisi için net bir fiyat almak isteyen kimselerin  bir diş doktoruna muayene olması gerekmektedir.

Son Yazılar