Porselen Diş Nasıl Yapılır?

porselen dis nasil yapilir

Porselen Diş Nasıl Yapılır?

28 Şubat 2020

Porselen diş tedavisi estetik ve sağlıklı bir gülüş isteyenlerin en çok tercih ettikleri kaplama yöntemidir. Estetik kaygılarını gidermek ve daha güzel bir gülüş elde etmek amacıyla yapılan porselen diş uygulaması, kısa sürede mükemmel gülüşlere kavuşmayı sağlamaktadır. Temel olarak dişlerin üzerine yerleştirilen porselen yapraklardan oluşan bu tedavi ile birlikte hem estetik gülüşler hem de sağlıklı bir ağız yapısına sahip olunmaktadır. Ancak böyle bir kaplama yaptıranlar için porselen diş kaplama nasıl yapılır sorusu gündeme gelmektedir.

Porselen Diş Nedir?

Porselen diş kaplama, porselenden elde edilen ve tamamıyla dişlerin üzerini kaplamayı sağlayan özel bir diş uygulamasıdır. Hastanın ağız ve diş yapısına göre tasarlanan porselen kaplama, en doğal diş görünümünün kazanılması için, yüksek kaliteye sahip bir uygulama olarak öne çıkmaktadır. Dişlerin doğal görünümlerine ve doğal renklerine kavuşmaları için en yakın malzeme olan porselen, eşsiz bir gülüş söz konusu olduğunda diş hekimlerin ilk tercihi olmaktadır. Aynı zamanda porselen kaplama diğer gülüş estetiği uygulamalarına göre kolay, hızlı ve ağrısız bir şekilde yapılmaktadır.

porselen dis ucreti

porselen dis tedavisi

Porselen Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

Porselen diş kaplama yapılışı olarak öncelikle hastanın mevcut dişleri temizlenmektedir. Diş hekimi tarafından yapılan bu müdahale, dişlerin üzerinden ince bir plak tabakasını silmeyi içermektedir. Silinen bu plak tabakası hastanın ağız ve diş yapısına göre nasıl bir porselen yapılması gerektiğini göstermektedir. Süreç içerisinde başka tedaviler gerekmiyorsa, örneğin çürük olan dişlerin öncelikli olarak temizlenmesi, gerekiyorsa implant uygulaması yapılması gerekmektedir, alınmış olan tabaka ile birlikte ilk işlem tamamlanmaktadır.

Daha sonraki aşama ise porselen kaplama yapılacak dişlerin görüntülerinin elde edilmesidir. Buradaki dişlerin görüntüsünün sağlanması geleneksel ya da son gelişmelere dayandırılarak yapılabilmektedir. Elde edilen görüntüler ilgili laboratuara gönderili ve gerekli olan porselen diş üretimi başlamaktadır. Her hasta için özel olarak porselen dişler üretilmektedir.

Porselen dişlerin gelmesinden sonraki aşama ise dişlerin yerleştirilmesidir. Özel porselen diş yapıştırıcısı kullanılarak, her diş için özelce yerleştirilen porselen kaplamalar, ihtiyaç halinde yeniden kolayca şekillendirilebilmektedir. Bu aşama sonrasında da porselen diş kaplama işlemi tamamlanmaktadır.

Ayrıca implant tedavisi bilgilerine bakabilirsiniz.

Porselen Kaplama Sonrasında Dikkat Edilecekler

Porselen kaplama yapılışı sonrasında hızlı bir iyileşme süreci göstermek için belirli noktalara özen göstermek gerekmektedir. Porselen kaplama sonrasında dikkat edilecek noktalar öncelikli olarak hastanın tedavi sürecini takip eden 1 hafta içerisinde aşırı sıcak ve aşırı soğuk yiyecek – içeceklerden kaçınması gerektiğidir. Aynı şekilde zor çiğnenen, sert ve yapışkan yiyeceklerden de uzak durulması gerekmektedir. Bu konulara dikkat edilmesi halinde çok kısa süre içerisinde tedavi süreci tamamlanacaktır.

Son Yazılar