Ortodonti tedavisi nedir

Ortodonti tedavisi nedir ve nasıl uygulanır?

Dişlerde meydana gelen çarpıklıklar, eğrilikler, konum bozuklukları gibi durumların düzeltildiği bir tedavi yöntemidir.

Ortodonti izmir tedavisinde dişler üzerine braket denilen metal parçalar yerleştirilir ve içlerinden çeşitli kalınlıkta teller geçirilmesi ile dişlerdeki anatomik bozukluklar giderilmeye çalışılır. Bu yöntemi uygulayan kişilere ortodontist adı verilir.

Ortodonti tedavisi yapılan hastalarda dişlerin yer değiştirme hızının 1 ay boyunca 1mm hareket etmesi ideal olarak kabul edilir. Bu yüzden mevcut bozukluğa göre tedavi süresi uzayabilmektedir. Dişler teller yardımıyla hareket ettirildiği için dişlerde ağrı meydana getirir ve dişlerin bakımı hijyeni sağlama açısından biraz daha zorlaşır. Bunların yanı sıra braketlerin içinden geçirilen tellerin zaman zaman dudaklara ve yanak içine batmasıyla yaralar oluşturması da dezavantajlarından bazılarıdır. Bütün bu zorluklara rağmen tedavi sürecinin uygun şekilde ilerlemesi sonucunda dişlerde belirgin bir düzelme meydana gelir ve kişiye estetik yönden güzel bir görünüm kazandırır.

Hangi durumlarda ortodontik tedavi yapılır?

Ağızda çapraz kapanışın olduğu durumlarda uygulanır. Karşıyaka ortodonti doktoru Normal şartlarda üst dişler alt dişlere göre ön planda olmalı iken bunun tersi bir durum söz konusu ise çapraz kapanış adı verilir.
Ön dişler çok ilerde ve buna bağlı dudaklar tam olarak kapanamıyor ise
Dişlerin konumunun düzgün olmadığı ya da üst üste yerleştiği durumlarda
Aralıklı diş vakalarında
Ön kesici dişlerin arasının çok açık olduğu durumlarda
Dişlerde belirgin çarpıklık olmadığı halde bazı sesleri çıkarmada güçlük çekilmesi
4 yaşını dolduran çocuklarda parmak emme, yalancı emzik gibi alışkanlıkların devam etmesi durumunda
Süt dişini kaybetmiş küçük çocuklarda

Ortodontik tedavi nasıl yapılır?

Hareketli Apareyler: Basit vakalarda tercih edilen bir yöntemdir ve uygulanan teller hasta tarafından takılıp çıkarılabilir özelliktedir. Erken dönem tedavilerinde tercih edilen bir yöntemdir.
Fonksiyonel Apareyler: Alt ve üst çenenin birbirine uyumlu olmadığı durumlarda bu ilişkiyi düzeltmek için uygulanır. Hastaların kendilerinin de çıkarabildiği, büyümeyi yönlendiren özel apereylerdir.

Sabit Apareyler: Dişler üzerine yapıştırılan ve hastanın isteğine göre çıkarılamayan tedavi bitene kadar hasta ağzında konumlanan apereylerdir. Sabit tedavide hastanın kararına göre metal veya şeffaf braketler kullanılabilir. Estetik görünümünün daha güzel olmasından dolayı günümüzde şeffaf braketler tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra dişin iç kısmına uygulanabilen sabit apereyler de bulunmaktadır. Kişinin istekleri ve hekimin muayenesi sonucu ortak bir karara vararak tedavi yöntemi seçilir.

Ortognatik Cerrahi: Ortodontik tedavinin etkili olamayacağı durumlarda (kemik büyüme ve gelişmesinin tamamlandığı yetişkinlerde) ortognatik cerrahi yöntemine başvurulur.