Maloklüzyon

Kötü kapanış olarak tanımlanan maloklüzyon diş hastalıklarında çene ve dişlerin düzgün gelişmemesini ifade eder. Düzgün sıralanmayan bu dişler karşı çenedeki dişlerle de uyum sağlayamaz ve zorlayıcı problemler yaratır.
Maloklüzyon sağlığı etkilemez fakat estetik görünüm açısından kötü bir tablo oluşturur. Dişlerin normal yapıda bulunmamasını ifade eden bir terimdir. Oluşan bu kötü görünüm Kişinin yüz şeklini, diş görünümünü doğrudan etkilediği için kişilerde güven eksikliği utangaçlık ve depresyona kadar varan psikolojik bozuklukları beraberinde getirebilir. Maloklüzyon ileri derecelere ulaştığında ise zamanla yemek yeme, konuşma gibi fonksiyonları da etkileyerek kişinin yaşamını zorlaştırabilir; dişlerin temizlenmesinde engel oluşturarak diş çürüklerine yol açabilir.

Tanı ve Sınıflandırma

Rutin diş muayeneleri sırasına maloklüzyonu teşhis etmek mümkündür. Dişlerin normal pozisyonunda olup olmadığını anlamak için hekim diş röntgeni çekebilir. Maloklzyon tespit edildiği durumlarda ise sınıflandırma belirlenerek tedavi yöntemi ona göre planlanır.Üç değişik maloklüzyon sınıfı vardır:
Sınıf 1
Üst dişler ve alt dişler üst üste gelindiğinde teşhisi yapılır. Bu sınıflamada ısırma fonksiyonu normaldir ve binme seviyesi hafiftir. Malklüzyonlar içinde en yaygım sınıflamaya sahip gruptur.
Sınıf 2
Ciddi bir overbite oluşumu görüldüğünde teşhisi yapılır. Retrognathism olarak bilinen bu durumda üst dişler ile çenenin; alt çene ve dişlerle üst üste belirgin bir biçimde konumlanması gözlenir.
Sınıf 3
Ciddi underbite sonucu teşhis edilir. Prognathism olarak bilenen durumda alt dişler, üst dişler ve çene ile üst üste binerek alt çenede çıkıntı meydana getirir.

Bireyler değişik maloklüzyonlara sahip olabilir. Bazıları şunlardır:
Öndeki dişlerin normale göre daha önde konumlanması: Tedavide sadece bireyin dış görünüşü düzeltilmez, dişlerde oluşabilecek herhangi bir bozukluğun da önlenmesi sağlanır. İleri düzeyde önde konumlanan dişlerin ufak bir darbe sırasında hasar alması daha kolaydır.

Dişlerde çarpıklık: Hastanın çene yapısının dar olması durumunda dişler çenede yer edinmek için birbirinin üstüne geçebilir, çarpıklık yaratabilir. Bu durumlarda dişlere yer sağlamak için bazı dişlerin çekilmesi gerekebilir.

Gömülü diş bulunması: Dişin yerleşecek yer bulamamasına bağlı çene düzeyinde yer edinmesi

Derin kapanış: Dişler kapatıldığında üst ön dişlerin altta bulunan ön dişlere göre daha ileride konumlanması.

Açık kapanış: Dişlerin kapatılmasında dişler arasında boşluk olması

Diastema: Dişler arasında oluşan boşluklardır. Eksik diş sayısına bağlı olabilir.

Eksik dişler: Ortodontide sık rastlanan bir problemdir. Küçük yaşta geçirilen travma, ateş gibi rahatsızlıklar sonucu diş kaybı görülebilir veya yanlış beslenme nedeniyle çürüklere bağlı diş kaybı oluşabilmektedir.