Lingual Braket

Lingual Braket İzmir

Ortodontide Ağız Hijyeni Nasıl Sağlanır?

Ortodontik tedavide ağız hijyeninin korunması tedavinin seyri açısından önem taşımaktadır. Diş tellerinin takılmasının ardından diş temizliğinin zorlaşması diş hastalıkların oluşmasını kolaylaştıran bir etmendir.
Peki diş telleri takıldıktan sonra ortodontide diş temizliği nasıl yapılır?
Hastalar iyi bir ağız hijyenini sürdürmek için her yemek sonrasında dişleri temizlemek amacıyla yanlarında diş fırçası bulundurmalıdır. Temizlenmeyen dişlerde bakteriler braketlerin etrafına kolayca yerleşir ve burada birikerek diş ve diş eti hastalıklarına ortam hazırlar. Bu nedenle diş fırçası kullanımının yanında diş ipi kullanımının da sağlanması önemlidir.

Diş Fırçası Kullanımı

Ortodontik tedavide diş temizliği hekimin önerdiği şekilde küçük başlı ve diş tellerine zarar vermeyecek yumuşak uçlu yapıda diş fırçalarıyla sağlanmalıdır. Diş fırçalanması esnasında fırçanın sert kısımlarının braketlerle temas etmemesine özen gösterilmelidir. Diş teli tedavisi uygulanan hastaların dişlerini günde en az 2-3 defa fırçalamaları önerilmektedir.
Diş İpi Kullanımı
Diş ipleri kullanılarak diş fırçalarının temizleyemediği yemek artıkları diş ipleri sayesinde kolayca ulaşılarak temizlenebilir.

Ağız Çalkalama Suları

Diş teli tedavisi sırasında hekimler tarafından önerilen ağız çalkalama suları kullanılarak ağızda bakteri ve plak oluşumu engellenir ve dişlerin temizliği sağlanır. Ağız çalkalama suları kullanılarak diş fırçalama için kolaylık sağlanmış olur. Bu işlemler ile hem ara temizleme hem de gargara işlemi aynı anda yapılmış olur.

Diş Macunu Tipi

Diş etlerinde kızarıklık veya kanama gibi şikayetleri olan ortodonti hastalarına hekimler tarafından koruyucu diş macunları önerilmektedir. En sık önerilenler arasında floridli macunlar ortodontide diş temizliğinde avantaj sağladığı için yer almaktadır.

Diş Tellerinizi Temizlediğinizden Nasıl Emin Olursunuz?

Braket takılı olan dişlerde normal dişlere göre temizlik daha zor sağlanmaktadır. Dişleri temizleme esnasında braketlere zarar vermeden dikkatli bir şekilde fırçalama yapılmalıdır. Diş temizliği sonrasında braket etrafında sararmalar ve diş plakları oluşumu gözleniyorsa diş temizliği yeterli sağlanamıyor demektir. Tellerde kopmalar meydana gelmesi de yanlış fırçalama tekniğini kullandığınızı gösterir.

Diş Tellerinin Bakımı İçin Hangi Yiyeceklerden Uzak Durmalıyız?

Ağızda bulunan diş tellerine zarar gelmemesi için öncelikle dişlere zarar verecek yiyecek ve içeceklerden kaçınılması gerekir. Bunlar şarap, siyah üzüm, kola, şeker gibi besinlerdir ve ağız sağlığını etkiler. Bunun yanında tel ve braketlerin kırılmasına sebep olacak sert ve kabuklu yiyeceklerin de tüketimi sınırlandırılmalı ve yiyecekler mümkün olduğunca ısırarak değil, bölerek tüketilmelidir. Kısacası Ortodonti tedavisinin hızlı ve olumlu sonuçlanması için doktorun uyardığı noktalara dikkat etmeli, diş çürükleri, braket kırılması veya diş teli kopması gibi durumlar engellenmelidir. Bütün bunların yanında ağız içi hijyen iyi bir şekilde devam ettirilmelidir.