Kompozit diş dolgusu İzmir

Kompozit Reçine Dolgu hakkında bilgi verdiğimiz bu yazımızda maddeler halinde sizleri aydınlatacağız.

Kompozit Reçine nedir?

Makroskobik olarak birbirinden ayrı olan iki veya daha fazla malzemenin karıştırılmasıyla oluşan bir karışım türüdür. Kompozit reçine maddesi içerisinde bulunan silikon dioksit parçacıkları ihtiva eden plastik bir karışımdan oluşmuştur. İzmir Kompozit Dolgu Diş ile aynı renge sahip olan bu maddeye beyaz dolgu da denilmektedir. Önceki yıllarda sadece ön dişlerin dolgularında kullanılan bu madde günümüzde geliştirilerek çiğneme basıncına dayanıklı hale getirilmiştir. Aşınma miktarı azalan bu dolgu arka dişlere de başarıyla uygulanmaktadır.

Kompozit Reçine nerelerde kullanılır?

Bonding uygulaması koruyucu diş hekimliğinde en çok kullanılan yöntemlerden biridir. İzmir Kompozit Diş Dolgusu Birçok durumda diş kaybı en aza indirilerek bu işlem gerçekleştirilmektedir. Kompozit reçine dolgular; dişin renk ve şeklinde değişiklik oluşturmak, diş boyutunu büyütmek, diş kusuruna örtmek amacıyla dişe yapılan müdahaleleri içerir. Bu amaç için kullanılan malzemeler (mikrofil ajanlar) doğal dişe uygulanarak şekil ve renk bozukluklarını kapatabilir.

Kompozit dolgular nasıl yapılır?

Kompozit dolguları uygulamak için hazırlanmış kavitelere malzemeler yerleştirilir ve özel bir ışık yardımı ile malzeme sertleştirilir. Bu işlem sonunda kompozit dolgu dişe göre şekillendirilip düzeltilir.

Bu işlemlerin uygulanması amalgam dolgu işlemine göre daha fazla zaman alır ve amalgam dolguya göre iki kat fazla maliyet içerir. Kompozit dolgular ile amalgam dolguların ağızda kalma süreleri birbirine yakındır ve yaklaşık 7-10 yıllık bir süreyi kapsar. Çok büyük dolguların yapılması amalgamın lehine olan bir durumdur.

Avantajları nelerdir?

Estetik bir görünüm vermeleri çok büyük avantaj sağlar. Ayrıca diş yapısına iyi bağlandığı için de diş dokularını destekleyerek kırılmalarını önler, sıcaklık geçmesini önleyerek hassasiyet problemleri oluşmamasını sağlar. İzmir Estetik Diş Doktoru Kompozit dolgular yalnızca çürüklerin tedavisi için değil; dişlerin renk ve biçimlerini değiştirebilmesi yönüyle kozmetik amaçlı da kullanılabilmektedir. Ağrısız bir işlem olduğu için diş uyuşturmaya gerek kalmadan dolgu yapılabilir.

Kompozit uygulamalarda bilinmesi gerekenler

Kompozit dolgu işlemi yapılırken aynı sırada polisaj işlemi de mümkün olabilmektedir. Fakat çok büyük restorasyon sağlanacak işlemlerde hastayı tekrar kontrole çağırıp gerekli düzeltmeleri yapmak gerekecektir. Bu düzeltmeler estetik ve fonksiyonel açıdan daha yararlı olacaktır.

Bostanlı diş dolgu tedavi

Diş dolgu merkezi karşıyaka

Dolgu uygulamasında, ön dişlerdeki büyük kayıplar kolaylıkla düzeltilebilmektedir. Uzun ömürlü olmaları için hastalara ısırmada dikkatli olmaları anlatılmalıdır. Özelikle fasial yüzde gerçekleştirilen uygulama sonrası dişi boyayabilen yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi dolguların rengini değiştirebilir.

Aşınma meydana gelen dişlerde yapılan dolgu sonrası hastalar, diş temizliğini sert fırça kullanmadan gerçekleştirmelidir. Fırçalama yöntemlerini dikkatlice uygulamaları gerekmektedir.