Lazer İmplant

İzmir Lazer İmplant Tedavisi

İnvaziv yöntem olarak kullanılan lazer uygulamaları implant tedavisinde de ön plana çıkmaktadır. Lazer yöntemi kemik hacminin daha yoğun bulunduğu bölgelere uygulanabilir. Lazer yöntemi ile; sadece implant yapılacak bölge deki diş eti Erbium, Diode, Nd-YAG, Co2 lazerlerden biri kullanılarak açılır.

Kemik dokusuna ulaştıktan sonra sadece Erbium lazer kullanılarak kemik dokusunun en sert tabakası olan kompakt kısmına belli bir genişlik ve derinlik açılır. Kullanılacak implant çapındaki tek bir frezle yuvasının açılması sonucunda lazer implant uygulanmış olur.

İnvaziv yöntem olarak kullanılan lazer uygulamaları implant tedavisinde de ön plana çıkmaktadır. Lazer yöntemi kemik hacminin daha yoğun bulunduğu bölgelere uygulanabilir.

Lazer yöntemi ile; sadece implant yapılacak bölge deki diş eti Erbium, Diode, Nd-YAG, Co2 lazerlerden biri kullanılarak açılır. Kemik dokusuna ulaştıktan sonra sadece Erbium lazer kullanılarak kemik dokusunun en sert tabakası olan kompakt kısmına belli bir genişlik ve derinlik açılır. Kullanılacak implant çapındaki tek bir frezle yuvasının açılması sonucunda lazer implant uygulanmış olur.
Lazer destekli implant tedavisinde diş eti ve kemik işlemi sadece İmplant takılacak olan bölgede yapıldığı için ameliyat sonrası hastalar rahatsızlık hissetmezler.

Lazer uygulamasında kemiği delmek için harcanılan çaba bazen kemikte ısı ve titreşim oluşturabilmektedir.  Kullanılan lazerlerin teknikleri sayesinde hastaların kemik dokusu bozulmadan işlemler yapılmakta ve operasyon sonrası kemik kaynaması en üst düzeylere ulaşmaktadır.

Lazer destekli implant uygulamaları yapıldıktan sonra Diode ya da Nd-YAG lazerlerle hastalara Biostimulasyon uygulanır. (Düşük dozlarda lazer enerjisi verilerek, hastalarda tedavi sırasında veya sonrasında ağrı oluşumunu en aza indirir ve doku iyileşmesini hızlandırır.) Bu şekilde hasta konforu en üst düzeyde sağlanmış olur.

Uygulama öncesinde hastalara üç boyutlu bilgisayarlı tomografi yapılarak; İmplatın takılacağı kemik dokusunun genişlik ve deriliği açısından bilgi edinilir ve uygulama bunlar esas alınarak gerçekleştirilir.

Lazer kullanımına bağlı hastaların ağzında herhangi bir kesi işlemi yapılmadığından, kemik desteğinin de durumuna göre hastalar tedavisi olumlu sonuçlanır.

Uygun kemik bulunduğu takdirde özellikle tek diş eksikliğinde yapılan lazer implant uygulaması CAD-CAM tekniği ile seramik rekonstriksiyon yapılarak kısa zamanda hastanın dişi de yapıştırılarak tedavi gerçekleştirilir.

Diş hekimliğinde kullanılan bu lazer tipleri sert ve yumuşak dokulara tek tek uygulanabileceği gibi kombine olarak da uygulanabilmektedir.

Kanama ve iyileşme sürecinde problem yaşayan hastalarda lazer uygulaması kurtarıcı bir yöntemdir.

Uygulamanın en büyük avantajlarından biri de bölgede büyük bir kesi işlemi olmadığı için dikiş uygulama gereksinimi yaratmayan ve bu şekilde kanama miktarını azaltan bir uygulama olmasıdır.

Lazer implant uygulamasında operasyon öncesi ve sonrasında anestezi ihtiyacı da yoktur.

Tedavi ne kadar sürede tamamlanır?

Kişilerin diş ve kemik yapısına göre uygulama süresi değişmekle birlikte 4 dakikalık kısa bir sürede de gerçekleştirilebilen bir uygulamadır. İlk operasyondan sonraki ikinci ayda genellikle tedavi sonlanır. Bu süreç içerinde günlük yaşantıda geçici olarak protez takılması gerekmektedir.

İmplantların temizliği ne derece önemlidir?

İmplantların içine yemek artıkları, besin kabukları gibi yabancı cisimlerin yerleşmesi istenmeyen bir durumdur. Bu nedenle dişlerin temizliği yapıldığı gibi implantların da fırçalanmasına özen gösterilmesi gerekir. Bu tedavinin kalıcı olması için düzenli bir ağız bakımı şarttır.