Dikişsiz İmplant

İzmir Dikişsiz İmplant

İmplant tedavilerinde uygulanan yeniliklerden en önemlisi dikişsiz yapılan implant uygulamalarıdır. Daha önceki yıllarda implant tedavisi gerçekleştirilirken; implant yapılacak bölgedeki diş eti kesilerek implant yerleştirilir ve dikiş atılırdır. Günümüzde ise implant tedavilerinde dokular kesilmeden (flapses) ve dikişe gerek kalmadan lazer yoluyla implant sağlanmaktadır. Böylece Operasyon sırasında hastalarda ağrı ve kanama şikayetleri gelişmemekle birlikte iyileşme süreci de hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir. Dokuların kesilmemesi ve dikiş atılmaması sayesinde de işlem süresi kısalmakta ve 5-10 dakika gibi çok kısa bir sürede işlemin tamamlanması gerçekleşmektedir.

Nasıl Yapılır?

Öncelikle hastaların çene tomografileri çekilerek kemik durumu, kemik yapısı incelenir. İmplant sonrasında istenilen diş estetiği görünüme göre bilgisayar programı yardımıyla bir taslak oluşturulur ve implantların kemiğin hangi bölgelerine yerleştirileceği belirlenir. İmplantlar seçilen bölgelere kesi uygulamadan yerleştirilerek daha önce hazırlanmış olan geçici dişlerin ağıza uyumu sağlanır ve hasta dişsiz görünümünden korunur. Tedavinin gerçekleşmesinin ardından 6 ay sonra ise sürekli diş yapımına geçilir.
Kesi işlemi yapılmamasına bağlı açık yara oluşmadığından enfeksiyon riski en aza indirgenmiş olur.
Hasta yeni dişlere kavuştuğu için mutludur.
Kanama ve ödem oluşması gibi durumlar gerçekleşmediğinden hızlı bir iyileşme gerçekleşir.
Dezavantaj olarak; lazer implant tedavisinin maliyetli bir tedavi olmasının yanı sıra dişlerin görünümünün bilgisayar programı ile önceden belirlenmesi ek ücret oluşturarak maliyetini daha da arttırmaktadır.

Dikişsiz implant uygulamasının avantajları nelerdir?

Diş etinde kesi olmadığı için kanama yok denecek kadar azdır. Kan sulandırıcı ilaç kullanan hastalar için ideal bir yöntemdir.
Uygulama çok kısa sürelidir.
İmplantın yerleştirilmesi hastanın durumuna göre 10 dakika gibi bir sürede yapılabilir.
Uygulama sonrası dikiş gerektirmez.
Ödem oluşumuna bağlı şişlik görülmez.
Kesi işlemi olmadığı için operasyon sırasında ve sonrasında ağrı oluşmaz.
Enfeksiyon riski en aza indirilir.

Dikişsiz implant uygulamaları mümkün müdür?

Flapless Surgery olarak adlandırılan dikişsiz implant yönteminin başarısı uzun yıllar önce ispatlanmış ve hastalar tarafından sıklıkla tercih edilen bir uygulama haline gelmiştir. Bu yöntemin en büyük avantajı bistüri ile kesi olmaması ve uygulama sonrasında dikiş gerektirmemesi.

Dikişsiz İmplant her hasta için uygun mudur?

Dikişsiz implant hastaların kemik yapıları göz önünde bulundurularak ve çene tomografisi sonucunun değerlendirmesi yapılarak karar verilen bir uygulamadır. Her hastada uygulanmayabilir. Gerekli şartları sağlayan hastalarda uygulanması gereklidir. Bu konuda tecrübeli hekimlerin yapacağı değerlendirmeler dikkate alınarak uygulamaya karar verilmelidir.