Gülüş Tasarımı Karşıyaka

Gülüş Tasarımına Nasıl Başlanır?

Diş hekimi hastanın yüz hattının nasıl bir geometrik şekle sahip olduğunu inceleyip karar vererek gülüş tasarımına başlar. Gülüş Estetiği Karşıyaka Hastanın yüzündeki mimikler ve hatlar dişin hangi formda seçilmesi gerektiğini yansıtır ve ona göre ipuçları verir.

Estetik gülüş Tasarımı İzmir

İzmir Estetik dişçi

Kadın ile erkeğin anatomisi birbirinden farklı olduğu için gülüş tasarımı da ona göre şekillenir. Erkeklerin yüz hatları daha keskin ve nettir. Alın, burun ve çene ucu orantısı kadınların yüz şekline oranla daha arklı bir yapıdadır. Kadınlarda yüz hatlarının geçişi daha yumuşaktır, burun ve kaş kemerleri erkeklere göre daha belirsizdir.

izmir agiz cerrahisi

izmir gülüş estetiği

Dişlerde de yüz hatlarına göre aynı paralellik görülür. Gülüş tasarımında, gülümseme sırasında açığa çıkan ifade ideal gülüş şekliyle kıyaslandığında eksik veya fazla görülen durumlar, hastanın yüzünün ön cephesi, profil, gülümseme fotoğrafları ile beraber dental röntgenler de incelenerek gülüş tasarımı uygulamasına başlanır.

Kaç Çeşit Gülüş İfadesi Vardır?

Gülüş tasarımı uygulamalarında sadece diş rengi, yapısı veya pozisyonu sonucu oluşan sorunların giderilmesi değil, bunun yanında diş etlerinin küçük müdahaleler uygulanarak seviyelendirilmesi, dudakların dolgunlaştırılması işlemi ve kontürünün şekillendirilmesi gibi yumuşak doku üzerinde gerçekleştirilen uygulamaların da yapılması mevcuttur.

Gülüş ifadeleri genel olarak 3 başlık altında toplanabilir

Çekici Gülüş (Sexy Smile)
Bu ifade yapısında ön dişler, yan dişlere oranla daha uzun gözükür. Genç insanlarda genellikle böyle bir durum söz konusudur. İzmir Gülüş Estetiği Ön kesici dişler sürme işlemi ilk gerçekleşen dişler olduğundan, zaman geçtikçe diğer diğer dişlerden daha önce yıpranarak boyları kısalır ve bunun sonucunda ortaya daha yaşlı bir görünüm ortaya çıkar. Çekici bir gülümseme oluşması için ön dişlerin diğer dişlere göre daha uzun olması gerekmektedir.
Entelektüel Gülüş (Sophisticated Smile)
Bu gülümseme modelinde diş yapısı yatay ve düz bir çizgi üzerinde inci gibi sıralanmış görünümündedir. Bu gülümseme ile yüzün alt tarafı daha çok belirginlik kazanır. Genç yaşlarda dişler ilk sürdüğünde her biri farklı boylara sahip iken, orta yaşlarda diş uzunlukları eşitlenir.
Sportif Gülümseme (Sporty Smile)
Entelektüel gülüş ile çekici gülüş arası oluşan bir gülüş tasarımıdır. Bu gülüşte orta yan dişler yan kesici dişlerden biraz daha uzun görünümdedir. Hastanın gülümsemesi sırasında yüzünde içten ve sıcak bir ifade oluşmasını sağlar.

Gülüş Estetiği Tasarımında Hangi İşlemler Yapılır?

Gülüş tasarımında uygulanan genel tedavi seçenekleri;
Diş beyazlatma işlemi (Bleaching)
Kompozit lamine dolgu
Porselen lamine
Lumineers
Tam seramik kaplamalar.