Seramik Dolgu

Seramik Dolgu Nasıl Yapılır

Seramik dolgu uygulanacak olan hastada öncelikle tüm çürük dişler temizlenir. Porselen parçanın yapımını engelleyecek hatları kısıtlayan bölgeler uygun porselen maddelerle düzenlenir, dolgu yapılacak dişin hassas ölçüsü alınır ve laboratuvara gönderilir. Daha sonra o dişe geçici bir dolgu yapılır. Laboratuvara giden hassas ölçü porselen dolgu yapılacak olan dişin anatomik formu tamamlanacak şekilde uygun mum modelle tamamlanır. Teknisyenlerin hazırladığı inley-onley porselen dolgu hekime gönderilir. Hastanın ağzında prova edilerek uyumu sağlanır. Dolgu uyumu tamamen sağlanmışsa üretilen parça diş hekimi tarafından adeziv sistemle uyumlaştırılır ve dişle bütünleştirilerek tedavi sonlandırılır.

Seramik Dolgunun Avantajları

1- İnley-onley dolgu maddeleri preslenmiş oldukları için diğer dolgu türlerine göre daha dayanıklı yapıdadır.
2- Kompozit dolgularda görülen aşınma veya deformasyon gibi sorunlar inley-onley dolguda gözlemlenmez.
3-Dişlerle bire bir uyum sağlandığı için kompozit dolgular gibi sızıntı yapmaz.
4-Çiğneme yüzeyi ve ara yüz yüzeyleri cilalı olduğu için diş aralarında yemek artıklarının birikimine bağlı bakteri ve leke oluşumuna engel olur.
5- İnley-onley dolgular laboratuvar ortamda diş yapısına bire bir uyumla oluştuurlduğu için diş ralarına besin birikimi ve buna benzer sıkıntılar oluşturmaz. Hastaların daha konforlu bir yaşam sürdürmelerine olanak sağlar. Özellikle et ürünlerinin diş aralarına girdiği yemek sonrası sıkıntılar bu dolgu türünde yaşanmaz.
6- Doğal dişle bire bir uyumlu dolgu yapıldığından, yemek yeme esansında dişin çiğneme ve öğütme fonksiyonları rahat bir şekilde devam eder ve iyileşme süresinde de hasta bir olumsuzluk yaşamaz.
7-Tedavi genellikle uzun ömürlüdür. 15-20 yıl geçse bile dolguda bir sorun veya dişlerde sızıntı meydana gelmez.
8- Dişin sağlam kalan yapılarına da uyum göstererek dişin uzun süre sağlıklı kalmasına yardımcı olur.
9-Dişe uyumu birebir olduğu için dişin zayıflamış kısımlarında gelişebilecek çatlama-kırılma oluşumunu engeller.

Seramik Dolgunun Dezavantajları

Seramik dolguların en büyük dezavantajlarından biri kompozit dolgulara göre daha maliyetli olmasıdır. İnley-onley dolguların hastaya çıkardığı maliyet kompozit dolguların yaklaşık 3-4 katıdır.
Kompozit dolgularda tedavi tek seansta mümkün olabilirken; Porselen inley-onley dolgularda en az 2-3 seanslık bir tedavi süreci söz konusudur(Bazı kliniklerde cad-cam sistemli cihazların bulunması halinde daha kısa süreli tedavi gerçekleştirme imkanı bulunmaktadır).

Porselen inley onley dolgular yapılırken dolgunun dişe uyumunun iyi sağlanması için oldukça hassas çalışılmalıdır. Estetik kompozit dolgulara oranla çok daha hassas bir çalışmayı gerektirir. İnley onley dolgularda yeterli hassas çalışma gerçekleştirilmemişse sonuç genelde başarısız olmaktadır.