Kompozit Dolgu

Kompozit Dolgu İzmir

Kompozit Reçine nedir?

Silikon dioksit parçacıkları içeren plastik bir karışıma denir. Diş rengiyle aynı olduğundan dolayı beyaz dolgu olarak tanımlanan kompozit reçine, 1960’lı yıllarda sadece ön dişlerde kullanılırken; son yıllarda maddenin iyice geliştirilmesine bağlı çiğnemeyle oluşan basınca dayanıklı ve az aşınan dolgu maddesi olarak arka dişlere de uygulanabilmektedir.

Kompozit dolgular nasıl yapılır?

Amalgam dolgusuna benzer şekilde uygulanır. Dolgu yapılamadan önce dişler hazırlanır. Ön muayene yapıldıktan sonra dişler temizlenir ve oyulur. Dişlerin temizlenmesinden sonra da kompozit dolgu oyulan boşluk içine yerleştirilir ve kompozit dolguya şekil verilerek özel bir ışık yardımıyla sertleştirilir. Sertleştirme işlemi gerçekleştirilmeden önce şekil verme ve yerleştirme işlemi dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Bu uygulamaların tümü amalgam dolgusundan daha uzun süre işlem gerektirir ve amalgamın yaklaşık 2 katı kadar pahalıdır. Uygulanan dolgu maddesi diş yüksekliği göz önünde bulundurularak ve diş şekli esas alınarak gerçekleştirilir. En son olarak da dişlere polisaj yapılarak işlem sonlandırılır. Kompozit dolgunun ağızda kalma süresi yaklaşık 7-10 yıl gibi bir süreyi kapsar.

Avantaj ve dezavantajlar:

Kompozit dolgunun en büyük avantajı dişlerde mükemmel bir estetik görünüm yaratmasıdır. Bunun yanı sıra bu dolgular dişlere iyice bağlanarak ve diş dokularını destekleyerek herhangi bir kırılmayı önlerler. Sadece çürük durumlarında kullanılmazlar; dişlerin renk ve biçiminde oynamalar yaparak kozmetik etkileri kullanılmak için de uygulanabilir. Avantajların yanında dezavantajlara da sahip bir uygulamadır. İşlem sonrasında dişlerde duyarlılık gelişebilir. Tüketilen kahve, çay gibi içeceklere bağlı da dolguların renginde ufak bir değişim gözlenebilir.

Kompozit restorasyonlar sonrası hastalara uyarılar

Kompozit dolgularda aynı seans sırasında polisaj işlemi de yapılabilmektedir. Dişlere uygulanacak çok büyük restorasyonlarda veya birden fazla restorasyon yapılacak diş mevcutsa hastalar bir kez daha kontrole çağırılarak gerekli düzeltmeler yapılır ve böylece estetik açından daha iyi bir görünüm sağlanacaktır.
Polisaj işleminde ön dişlerde meydana gelen büyük kırıklar veya çatlaklar restore edilebilir. Bu yüzden hastalara yiyecekleri tüketirken restorasyonların ömrünü uzatmak amacıyla ısırma eyleminden olabildiğince sakınmaları gerektiği söylenir. Fasial yüzde yapılan uygulama sonrası polisaj ne kadar iyi yapılırsa yapılsın dişleri boyayabilen veya dişlerde sararma meydana getirebilen kahve, çay gibi içecekler dolguların rengini değiştirebilir. Aşınma sonucu restore edilmiş dişlerin ise sert uygulamalardan korunması gerekir. Çok sert olmayan diş fırçaları kullanılmalı ve fırçalama yöntemlerinde yumuşak hareketler yapılarak fırçalama sağlanmalıdır.