Ips Emax

Ips Emax İzmir

E-MAX
Tam bir porselen çeşidi olan E-max alt yapı olarak üstüne porselen yapılabilmesinin yanında, tek parça olarak da uygulanabilmektedir.

E-max kuron/köprü protezi hangi durumlarda uygulanabilir?
E-max kuronlar; kesici dişler, köpek dişleri ve küçük azı dişlerinin kaplama yapılmasında kullanılır ve bunun haricinde estetik yönünde de kullanılabilir. E-max içeren köprü protezleri ise tek diş eksikliklerinde kullanılan bir yöntemdir.
Zirkonyum kuron ve e-max kuron arasındaki fark nedir?
E-max kuron ve zirkonyum kuron estetik diş hekimliği alanı içerisinde gerçekleştirilen uygulamalardır. E-max kuronların ışık geçirgenliği zirkonyum kuronlara göre daha fazladır ve bu özelliği sayesinde doğal ve estetik görünüm en üst düzeyde olur. Zirkonyum kuronlar ise E-max kurona göre daha dayanıklı yapıda olduğu için daha uzun ömürlüdür. Birden fazla diş eksikliği olan hastalarda E-max körü kuronları kırılgan oldukları için pek tercih edilmezler, onun yerine zirkonyum köprü protezleri uygulanır.
Zirkonyum kuron ve e-max kuron dışında tam porselen uygulamalar var mıdır?
Diş hekimliği alanında bilgisayarla tasarım ve üretim teknolojisi (CAD-CAM) oldukça gelişmiş olduğundan, bu alanda pek çok sayıda tam porselen materyal geliştirilmiştir.

 

Neden zirkonyum/e-max protezler, metal destekli porselen protezlerden daha iyi bir estetik görünüme sahiptir?
Rutin tedavide uygulanmakta olan porselen kuron/köprü protezlerinin alt yapıları gri renkli bir metal alaşımdan meydana gelmektedir. Metal destekli porselen kuron/köprü protezleri ön dişe uygulandığı takdirde özellikle diş eti bölgesinde gri renkte bir yansımaya neden olurlar. Diş eti gri bir renk görünümünü alır. Bunun sebebi porselen kaplamaların alt yapısında yer alan metal alaşımın diş eti bölgesinde çözünüp birikmesinden kaynaklıdır. Ayrıca metal olan bu alt yapı porselenin ışık geçirgenliğinde azalmaya neden olur. Bu nedenle restorasyonlar (kaplamalar) donuk mat renk görünümünü alır. Bütün bu nedenlerden dolayı son yıllarda zirkonyum/e-max kuron/köprü protez kullanımları üst seviyeye gelmiştir. Tam porselen protezlerde kaplama uygulaması altyapısız, tamamı porselen materyali kullanılarak yapılmasının yanında, beyaz renkte altyapı kullanılarak da uygulaması mümkündür. Bunun dışında tam porselen kaplamaların ışık gerçirgenliği doğal dişe oldukça yakındır, estetik görünüm açısından sık tercih edilen bir uygulamadır.
Tam porselen kuron/köprü protezlerinin bakımı nasıl yapılır?
Doğal dişlere yapılan bakım bu kaplamalarda da geçerlidir. Düzenli diş macunu ve diş fırçası kullanılarak rutin bakımı yapılmalıdır. Tam porselen kuron/köprü protezlerin superfloss tipinde diş ipi yardımıyla ara yüzleri temizlenir ve ara yüz fırçası ile de dikkatli bir şekilde temizlenmelidir. Yıllık diş hekimi kontrolü de devam ettirilmelidir.