Diş Eti Estetiği

DİŞ ETİ ESTETİĞİ

Diş etleri ile diş arasında belirli bir uyum sağlandığında gülüş estetiği de sağlanmış olur. Güldüğümüz anlarda diş etlerinin görünme oranı diş görünümünü de etkilemektedir. Diş etleri çekilmiş durumda ise dişlerin olduğundan daha uzun gözükmesine neden olarak gülüşlerin de kötü olmasına yol açar. Diş eti estetiği uygulaması sayesinde bu olumsuz durumlar kolayca giderilmektedir.
Enflamasyon nedeniyle diş etlerinin şiş ve kırmızı görünümü dikkatlerin diş etlerine çevrilmesine yol açarak kişilerin rahatsızlık duymasına neden olur. Kalınlaşan ve ödemli hale gelen diş etleri zamanla dişlerin diplerinde gölgelenmelere sebep olarak dişlerin olduğundan birkaç ton daha koyu görünmelerine yol açar. Ödem sebebiyle dişlerde bakteri plağı oluşumu da kolaylaşır ve zamanla diş çürümeleri gerçekleşir.

GİNGİVOPLASTİ

Kişiler güldükleri sırada diş etleri normalden fazla görünüyorsa (Gummy-smile) bu tedavi uygulanır. Gülüş estetiğini bozan bu durum küçük bir operasyon sırasında diş etindeki fazlalık alınarak düzeltilir. Bu tür estetik kaygısı olan hastalarda operasyonun durumu periodontolog (diş eti doktoru) ve estetik diş hekiminin ortak çalışmasıyla diş eti seviyesi ve biçiminin nasıl olması gerektiğine bakılarak gerçekleştirilir.
Lokal anestezi altında gerçekleştirilen bu işlemde hasta yapılan girişimleri hissetmez. Küçük bir cerrahi işlem gerektiren gingivoplasti en kısa sürede gülümsemeyi iyi yönde değiştirecektir.

DİŞ ETİ GREFTİ

Diş eti çekilmelerinin fazla görüldüğü hastalarda çekilmelerin olduğu bölgelere doku ekleyerek uzun görünüme sahip olan dişler daha estetik bir görünüme kavuşur. Diş eti estetiğini ilgilendiren diğer bir neden de; mandibulada (çene kemiğinde) çökme sonucunda meydana gelen asimetrik diş görünümüdür. Bu olay ön dişlerin bulunduğu bölgede rahatsızlık oluşmasına ve kötü bir görünüm oluşmasına neden olur. Yapılan porselenler ne kadar iyi ve estetik görünümde olursa olsun, diş etlerinin durumu olması gerektiği gibi sağlıklı değilse uygulanan porselenler etkili olmayacak ve estetik bir görünüm vermeyecektir. Diş kaybı olması durumlarında ve diş eti çekilmesi gibi olgularda diş eti grefti öncesi bu sorunların ortadan kaldırılması gerekmektedir. Yapılan bazı cerrahi yöntemler kayıp diş eti dokusunu tekrar kazandırabilir. Dişlerimizin görünümünü iyileştiren, dişlerimizi çevreleyen ve dişlerle uyum içinde bir görüntü yaratmayı sağlayan işlemler kozmetik dişeti düzenlemeleridir. Protezlerin yapılması öncesinde diş etleri, kemik ve bağ dokusuyla ilgili müdahalelerin hastalar tarafından uzun süren yorucu müdahaleler olduğu düşünülse de, tedavi sonucunda elde edilen sonuçlar hastalar ve hekimler açısından son derece memnun olmaktadır.