Estetik Diş

Estetik diş hekimliği

Estetik diş hekimliği ağız ve özelikle dişlerin sağlıklı ve estetik bir görünümü açısından düzenlemeyi sağlayan bir daldır. Asıl amaç estetik bir gülüş görünümü kazandırmaktır. İzmir Estetik Diş Hekimi Dişlerin temel işlevlerinin yanında estetik açıdan toplum içerisindeki özgüvenimizi sağlar. Dişlerde olası renk ve şekil bozuklukları ise çeşitli metabolik hastalıkların yanında psikolojik rahatsızlıklara da sebep olabilmektedir. Dişlerimiz gülüşümüzü oluştururken; gülümsemelerimiz de enerjimizi yansıtır. Diş hekimliğinin bunlarla ilgilenen dalını da estetik diş hekimliği oluşturur.

Estetik diş hekimleri hastalardaki estetik gülüşü tasarlamalı ve kusurlu görüntüleri ortadan kaldırarak kişilerin kendilerini iyi hissedecek gülüşlere sahi olmalarına olanak sağlamalıdır. Bu amaçla hastalar için biyolojik yönden uyumlu bir diş dizilimi oluşturmalıdır. Gerekirse ön muayeneler uzun tutulmalı, hastanın fotoğrafları incelenmeli ve beklenen sonuçların kesin bir dille ifade edilmesi sağlanmalıdır.

izmirde estetik gülüş tedavisi

gülüş estetiği izmir

Ağız, yüz ve baş bölgesi belirli açıda oranlara sahiptir. Bu oranlar dikkate alınarak uygulanan tedavilerde estetik görüntünün sağlanması oldukça kolay olacaktır. Bu alanda hastaların beklentileri göz önünde bulundurularak ona göre tedavi uygulanır. Hastaların seçtikleri görüntüyü elde etmek için gerekli materyallere ise hekim karar verir.

GÜLÜMSEMEYİ ETKİLEYEN FAKTÖRLER

Yaş
Cinsiyet
Yüz hatları
Dudaklar
Dişlerin renk, şekil ve sıralanışı
Dişetleri

Yaş

Yaş ilerledikçe yüzümüzdeki değişiklerle birlikte ağız ve diş yapımızda da değişimler meydana gelir.
Yaşın ilerlemesine bağlı olarak burun ucu ve çene ucu birbirine yaklaşmaktadır. Bu durumun ortaya çıkmasında yerçekimi etkisiyle bazı bölgelerin sarkması ve dişlerin zamanla aşınması, kemik aşınmasının sonucunda da dikey boyutun azalması rol oynamaktadır. Yaşla birlikte ortaya çıkan renklenmeler de meydana gelmektedir. Yıllarca çay, kahve, sigara gibi maddelerin tüketilmesi mine tabakasında aşınma meydana getirerek renk değişikliklerine sebep olur. Bu renklenmeler öncelikle polisaj (diş cilalanması) ve bleaching (diş beyazlatma ) gibi yöntemlerle çözülebilir. Bu yöntemleri uygularken doğal diş yapısına benzetmek önemlidir.

Cinsiyet

Kadın ve erkeklerde diş yapısı ile ilgili farklılıklar mevcuttur. Kadınların dişler daha yuvarlak iken; erkeklerde diş yapısı düz ve köşeli biçimdedir. Kadınlardaki gülme hattı alt dudağı takip ederken; erkeklerde daha düz yapıdadır.

Yüz Hatları

Doğal dişlerin yüz şekline uygun bir görünümü mevcuttur. Bazen bu uyumu yakalamak zor olsa da çeşitli illüzyonlara başvurarak uyum sağlanabilir. Örneğin şişman ve uzun yüze sahip olmayan kişilere uzun dişler uygulanarak daha ince ve uzun gözükmesine olanak sağlanabilir.

Dişlerin Şekil, Renk ve Sıralanışı

Dişlerdeki şekil bozuklukları porselen laminete veneer’lerle düzeltilebilir. Örnek olarak; lateral diş sadece dişin ön yüzeyinden aşındırma yapılarak ve porselen laminate veneerler yapıştırılarak estetik görüntü kazandırılabilir. Dişlerde aralık (diastema) olması durumunda da bu yöntem uygulanabilir.

estetik gülüş tasarımı izmir

gülüş tasarımı izmir

Dişlerdeki renk problemleri giderilirken hastaların ten rengine dikkat edilmesi önemlidir. Koyu tenli kişilerde açık renkli diş olması doğallıktan uzak bir görünüm sağlayacaktır. Açık tenlilerde ise bu dişler daha estetik ve doğal bir görünüme sahip olacaktır.

Diş Etleri

Diş etlerinin sağlıklı olması önemli bir kriterdir fakat sağlıklı diş etleri etkileyici bir görüntü vermeyebilir. Sağlıklı diş etleri genellikle pembe ve portakal kabuğu rengine sahiptir. Periodental hastalık varlığında kırmızı, şiş ve parlak gözükebilir; mutlaka tedavi ettirilmesi gerekir.