Diş Taşı Temizliği İzmir

Diş Taşı Temizliği

Diş eti hastalıkları, çürük gibi dental problemlerin önüne geçmek için İzmir Diş Taşı Temizliği diş taşlarının oluşumu önlenmelidir. Her gün düzenli diş fırçalama yöntemi uygulanarak, günlük diş ipi kullanımı alışkanlık haline getirilerek, diş taşlarının oluşumu önlenerek ve düzenli hekim kontrolü sağlanarak dental problemlerin ortaya çıkmasını engellemek mümkündür.

Diş Taşı Nasıl Oluşur?

Diş yüzeyinde bakterilerin birikmesiyle oluşan renksiz tabakaya diş plağı adı verilir. Bu bakteri plakları dişlerin fırçalanmasından 4 ile 12 saat sonrasında diş üzerinde oluşmaya başlar. Bu plakların oluşumunu önlemek için günde en az 2 defa dişlerin fırçalanması gerekmektedir. Bakteri plakları temizlenmediğinde, diş üzerinde birikerek diş taşlarının oluşmasına sebep olur. Diş taşı oluşumuna karşı yatkınlık kişiden kişiye değişmekle birlikte yaşlanmayla birlikte hızlanır. Karşıyaka Diş Taşı Temizliği Diş taşı dişin renklenmesine de sebep olarak dişlerin kötü bir görünüm almasına neden olur. Diş yapısına sıkıca tutunan bu tabaka ancak bir diş hekimi tarafından temizlenebilir.

Diş Taşı Temizliği Nedir?

Diş taşlarının temizliği tartar veya detertarj olarak da bilinir. Bakteri plağının temizlenmemesi ile diş üzerinde sertleşerek sarı veya kahverengi görünüme bürünen diş taşlarının temizlenmesi işlemidir. Diş hekimi diş taşı temizliği öncesinde detaylı bir muayene yaparak diş taşının ne durumda olduğunu kontrol eder. Muayene sonrasında standart diş taşı temizliği yapılır veya bir hastalık durumu söz konusuysa ileri derecede temizlik sağlanır.

diş taşı temizlik izmir

izmir karşıyaka diş taşı tedavi

Standart diş taşı temizliği kapsamında diş üzerinde bulunan artıklar, bakteri plakları ve diş taşları dişler arası ve diş eti çizgisinden temizlenir. Sonrasında ise her dişi parlatma amacıyla polisaj işlemini uygular. Diş hekimi uygulamaya tamamlamadan önce diş ipi yardımıyla gerek gördüğü bölgeleri temizler ve diş ipi kullanımının önemi ve nasıl kullanılacağı hakkında bilgiler vererek uygulamayı sonlandırır.

Küretaj

Diş hekimi yaptığı muayeneye göre tüm dişlerin veya belirli bölgelerdeki diş eti altının (kök yüzeylerinin) temizlenmesi işlemine karar verebilir. Diş eti hastalıklarının oluşumu gingivitis ile başlar. Daha ileri durumlarda ise periodontitis gibi sorunlar meydana gelebilir. Kemik ve diş kaybı oluşturacak seviyede bulunan diş eti hastalıklarının bir an önce tedavisi sağlanmalıdır.

Diş Taşı Oluşumu Nasıl Önlenir?

Diş taşları oluşmuşsa ancak bir diş hekiminin uygulamasıyla temizliği sağlanabilir. Diş taşlarının oluşumunu engellemek için bakteri plakları ortadan kaldırılmalı, bakteri plağı oluşmasını önlemek için de günde en az 2 defa olacak şekilde dişler düzenli fırçalanmalıdır. Diş fırçalama ile birlikte diş ipi de kullanıldığında ağız hijyeni daha iyi sağlanacak ve bakteri plaklarının oluşması önlenecektir.