Diş Eti Hassasiyeti

Dişlerde ısıya karşı hassasiyet oluşması genelde ağız bakımının yeterli sağlanamadığı, diş yapısının uygun korunmadığı anlamına gelmektedir. İzmir Diş Eti Tedavisi Isıya, tatlı veya ekşi yiyeceklere karşı oluşan diş hassasiyetinin en yaygın nedeni dentin tabakasının korunmasız olmasıdır. Diş minelerinin altında bulunan ve mikroskobik tünelleri içeren dentin tabakası; diş çürükleri, diş eti çekilmesi, yemek artıkları veya diş fırçası aşındırması sebebiyle korunmasız hale gelebilmektedir.

izmir gülüş tasarımı

İzmir Diş Eti tedavisi

Bu tabakanın korunmasız hale gelmesi diş hassasiyetlerine neden oldur. Bir veya birden fazla dişte duyarlılık gelişmesi durumunda nedenini saptamak için diş hekimine başvurmakta fayda vardır. Oluşan hassasiyetin sebebi diş minesinin aşınmasına veya diş eti çekilmesine bağlıysa bu yolları deneyebilirsiniz.

Hassasiyeti azaltan diş macunlarını kullanın

Diş minesi veya diş eti çekilmesine bağlı diş hassasiyetleri dolgu yapılarak tedavi edilemeyen bir durumdur. Hassasiyeti azaltan diş macunları ile diş hijyeni sağlanabilir. Diş Eti Tedavi Karşıyaka Bu macunlar içinde dentin içindeki kanalları doldurarak duyarlılığı azaltan maddeler bulunur, bu şekilde hassasiyet azaltılabilir.
Yatmadan öncesinde hassasiyete karşı diş macunundan bir miktar parmağınıza alın ya da küçük bir pamuklu bez yardımıyla hassasiyet olan dokulara yaymayı deneyin. Diş fırçalama yapmadan önce fırçanızı ıslatmayıp, tükürüğünüzle köpürmesini sağlayın. Tükürdükten sonra ağzınızı durulamayın. Bu şekilde devam ederek birkaç hafta sonrasında hassasiyeti kontrol altına alabilirsiniz.

Florür içeren ağız gargaralarını deneyin

Florür içeren ağız çalkalama suları hassasiyeti önlemede, özellikle çürük oluşumuna bağlı hassasiyet problemlerini azaltmada işe yarayan bir uygulamadır. Bu çalkalama suları günde 1-2 defa kullanılır. Kullanım sırasında yaklaşık 1 dakika süreyle ağız içinde gezdirilir tükürülür. Bu uygulama sonrası en az 30 dakika boyunca hiçbir şey yiyip içmemek gerekir.

Dişlerinizi temiz tutun

Diş üzerinde beyaz yapışık madde olarak bulunan plaklar asit üreterek dişlerde hassasiyet problemlerine yol açabilir. Dişler günde en az 2 defa ve her gün düzenli bir şekilde fırçalandığı takdirde plaklarla başa çıkmak kolaylaşacaktır. Diş fırçalama zamanın yemekten en az 30 dakika sonra ve yatmadan hemen önce gerçekleştirilmesi daha etkin bir sonuç alınmasını sağlar.

Yumuşak bir diş fırçası kullanın

İnsanların büyük çoğunluğu yanlış diş fırçalama yöntemlerini uygulayarak veya yanlış diş fırçası seçimi ile diş minesinde zararlara yol açmakta ve diş hassasiyetlerine sebep olmaktadır. Sert diş fırçalarının kullanılması zamanla diş etlerinde hasarlara neden olarak diş etinin çekilmesine yol açabilir. Bunun sonucunda da dentin tabakası korunmasız kalır ve diş hassasiyeti ortaya çıkar. Yumuşak diş fırçası kullanıp dişlere fazla baskı yapmadan fırçalamak önemlidir. Bu sayede diş etleri korunmuş olur.