Diş Dolgusu Nasıl Yapılır?

dis dolgusu fiyatlari

Diş Dolgusu Nasıl Yapılır?

10 Şubat 2020

Diş dolgusu tedavisi nasıl uygulanır sorusuna verilecek cevap dolgu tedavisi uygulanacak olan hastalar tarafından oldukça merak edilen bir cevaptır. Diş dolgusu uygulaması alanında uzman bir doktor tarafından kısa ve zor olmayan bir metot ile uygulanmaktadır. Diş dolgusunun uygulanması ise şu şekildedir:

  • Diş dolgusu için ilgili kimse muayene edilmekte ve herhangi bir duruma alerjisi olup olmadığı belirlenmektedir.
  • Ardında bölgenin büyüklüğü hesaplanmakta ve hastanın dolgu malzemesini seçmesi istenmektedir.
  • Daha sonra genel plan doktor tarafından çizilerek, dolgu uygulanacak bölge uyuşturulmaktadır.
  • Daha sonra dolgunun dişe uygulanması için dişte bulunan çürük kısımlar dişten uzaklaştırılmaktadır.
  • Ardından çürük dokuların uzaklaştırıldığı bölgeye dolgu maddesi yerleştirilmekte ve boşluk doldurulmaktadır.
dis dolgu nasil yapilir

dis dolgu fiyatlari

Diş Dolgusu Nedir?

Diş dolgusu, çürük kısımları olan dişin temizlenmesi ile birlikte ortaya çıkan boşluğa dolgu malzemesinin yerleştirilmesi işlemidir. Dolgu malzemesi yerleştirilen diş, estetik açıdan da diğer dişler gibi doğal bir görünüme kavuşmaktadır. Diş dolgusu hastanın zamanının olması, dişin dolgu tutacak düzeyde olması ve diş sağlığının dolguya elverişli olması halinde muayene seansında uygulanabilen bir tedavi yöntemidir. Diş dolgusu tedavisinde kullanılan malzemeye göre dolgu türleri çeşitlendirilmiştir. Dolgu tedavisinde kullanılan malzemeler sonucu ortaya çıkan dolgu türleri ise şu şekildir:

  • Altın maddesi kullanılarak yapılan dolgu: Özel olarak talep edilmesi halinde bu dolgu seçeneği tercih edilmektedir. Diğer dolgu tedavilerine göre kullanım ömrü daha uzundur.
  • Amalgam dolgu: Gümüş kullanılarak yapılan dolgu işlemidir. Koyu renkli dişlerle dolgunun uyum sağlaması amacıyla uygulanmaktadır.
  • Kompozit reçine dolgu: Kullanılan malzemenin yumuşak olması nedeniyle bu isimle anılmaktadır. Diş boşluğuna yerleştirilen madde daha sonra sertleşmekte ve diş rengi ile aynı rengi almaktadır.
  • Onley dolgu: Yine yumuşak madde kullanılarak uygulanan bir dolgu seçeneğidir. Kullanım süresi oldukça uzun olan ve diş renklerine uyum sağlayan bir maddedir.

Diş Dolgusu Hangi Durumlarda Yapılır?

Diş dolgusu tedavisi uygulanan durumlar, doktor tarafından diş dolgusuna karar verilmesi halinde karşılaşılan durumlardır. Genellikle diş dolgusu çürümüş dişlere uygulanan bir tedavi yöntemidir. Diş dolgusuna diş hekimi karar verirken dişin özelliklerini dikkate alarak karar vermektedir.

Ayrıca zirkonyum diş ile ilgili bilgilere bakabilirsiniz.

Diş Dolgusunun Kullanım Süresi Ne Kadardır?

Diş dolgusunun kullanım süresi bulunmamaktadır. Yani hastaya tedavi sonrası diş dolgusunun ne kadar süre sağlam kalacağı konusunda bir garanti verilememektedir. Ancak tedavi sonrasında diş sağlığına önem ve özen gösterilmesi halinde diş dolgusu uzun yıllar sağlam kalabilmektedir.

Son Yazılar