Diş Dolgusu

Diş Dolgusu Tedavisi

Kullanılan dolgu maddelerinin çoğu dişe yapışmadığı için etkin bir tedavi yöntemi oluşturmamaktadır. Bu yüzden diş hekimleri dolgu esnasında bazı tutucu önlemleri kullanırlar. Dolgu yaparken bir kavite (oyuk) hazırlanarak hangi dişe dolgu yapılacaksa o dolgu malzemesi ile dişe eski doğal biçimi kazandırılmaya çalışılır.

Hangi Dolgu Maddeleri Seçilir?

Dolgu maddeleri çeşitli kriterlere göre seçilir. Bunlar: arka dişlerdeki çiğneme basıncına dayanıklı olma, ön dişlerde dolgu olduğunu belli etmeyecek görünüme sahip olma, dişe ve diş özüne zarar vermeme gibi özelliklerdir.
Amalgam Dolgular (Metal Dolgular)

Çok dayanıklı ve ekonomik olmalarına rağmen estetik bir görünüme sahip olmadığı için ön dişlerde pek kullanılmaz. Genellikle azı dişlerinde kullanılan bir dolgu maddesidir.
Porselen Dolgu, Simanlar, Kompozitler (diş renginde dolgu)

Estetik açıdan iyi bir madde kolmasına karşın amalgam kadar dayanıklı değillerdir. Ön diş dolgularında en çok kullanılır.

İnlaylar

Döküm dolgularına denir. Şekillendirilmiş oyuğun ölçüsü alındıktan sonra altın veya porselenden hazırlanan dolgu maddesi dişe yapıştırılır. Özel bir teknik ve hassas çalışma ile uygulanır.

Amalgam Nedir?

Gümüş dolgular olarak bilinir ve içinde gümüş, kalay,bakır ve cıva metallerini içerdiği için dayanıklı bir dolgu malzemesidir. Çok sayıda dişin korunmasına katkısı olmuştur.

Amalgamdaki Civa Zararlı mıdır?

Amalgam dolgusu içinde mevcut olan cıva zararlı değildir. Diğer metallerle birleştiği için kimyasal yapısı değişmiş ve zararsız hale gelmiştir.

Diş hekimleri Amalgamı Niçin Tercih Ederler?

En zararsız, en ucuz ve en dayanıklı dolgu maddesi olduğu için sık tercih edilen bir dolgu çeşididir. Diğer dolgu maddelerine oranla kısa sürede ve kolayca uygulanabilirler. Amalgam dışındaki porselen, altın ve beyaz dolgular hem daha pahalıdır, hem de uygulaması daha uzun zaman alır. Bunların yanı sıra amalgam kadar uzun ömürlü değillerdir. Dişe zarar verme olasılığı arttığı için gerekmedikçe amalgam dolguların sökülmemesi gerekir.

Amalgam Restorasyon Sonrası Hastaya Uyarılar

Dolgu yapılan tarafın en az 1 saat kullanılmaması ve 24 saat boyunca bir şey yiyip içerken o bölgeye dikkat edilmesi gerekir. Amalgam dolguları uygulandıktan sonra sıcak-soğuk duyarlılığı gelişebilmekte ama bu durum kısa bir süre sonra kaybolmaktadır.

Kompozit Dolgular Nasıl Yapılır?

Kompozit dolguda hazırlanmış kavitelere dolgu maddesi yerleştirilerek her tabaka özel bir ışık uygulanarak sertleştirilir. İşlem sonrasında dolgular dişin sınırlarına göre şekillendirilerek düzeltilir. Bu işlemlerin uygulanma süresi amalgama göre daha uzundur ve amalgamdan daha maliyetlidir. Ağızda kalma süresi ise amalgam ile aynıdır (7-10 yıl). Amalgam dolguya göre bulunan avantajı çürük bölgeyi temizledikten sonra çok az kayıpla kaviteleri kapatabilme özelliğidir.

Kompozit Reçinelerin Avantaj ve Dezavantajları

Amalgam dolguya göre daha estetik bir görünüme sahiptir. Ayrıca dişlere iyi bağlanarak diş dokularını destekler. Çürükleri tedavi etmenin yanı sıra diş rengini ve biçimini değiştirerek kozmetik etkisi açısından da kullanılabilirler.
Bu dolguların en büyük avantajları estetik olmalarıdır. Ayrıca bu dolgular dişlere iyice bağlandığı için diş dokularını destekler, kırılmaları ve sıcaklık geçmesini engeller. Çürükleri tedavi etmenin yanı sıra, dişlerin rengini ve biçimini değiştirerek kozmetik etkileri için de kullanılabilmektedirler. Dezavantajı ise; dolguların renklerinin kahve, çay gibi içeceklerle hafifçe değişebilmesidir.