Diş Çekimi

Diş Çekimlerinin Nedenleri

  • İleri derecede çürük oluşumu veya kanal tedavisi gibi yöntemlerle kurtarılamayan dişler
  • Dişlere alınan darbe sonucu düzeltilmesi mümkün olmayan dişler.
  • Kanal tedavisi uygulanmasına rağmen oluşan apseli dişler
  • Diş eti iltihabına bağlı sallanan dişler
  • Zamanında düşmeyen süt dişleri
  • Konum değişikliği sonucunda sorun yaratan dişler (devrilme,dönme)
  • Kist ya da tümör içinde yerleşen dişler
  • Tam sürememiş (gömük) ve sorun yaratan dişler.
  • Çenenin dar olmasına bağlı ortodontik tedavi uygulanacağı zaman yer açmak amacıyla da diş çekimi yapılabilmektedir.

Çekimden Önce Antibiyotik Almalı mıdır?

Hekimin istemine göre bazı diş çekimlerinden önce antibiyotik kullanımı sağlanmaktadır. Fakat kişiler kendileri karar vererek antibiyotik alamamalıdırlar.

Lokal Anestezi Nedir ? Neden ve Nasıl Yapılır?

Çekimin gerçekleştiği bölgede hasta ağrı hissetmesin diye diş uyuşturulur. Dişin çevresine anestezik madde verilirse lokal;sinir gövdesinin etrafına veya çekilecek olan dişin uzağına yapılana da rejyonal anestezi adı verilir. Anestezi yöntemine hekim karar verir.

Genel Anestezi ile Çekim Yapılabilir mi?

Genel anestezi ile diş çekimi birçok yönden avantaj sağlamakla birlikte uygulama maliyeti masraflıdır, özel aygıt gereksinimi vardır ve ülkemizde kullanılan yaygın bir yöntem değildir. Birden çok çekim yapılacaksa veya engelli çocuklara diş çekimi yapılacaksa bu işlem uygulanabilir.

Çekim Nasıl Gerçekleşir?

Çekim yapılmadan önce bölge uyuşturulur ve hekim seçeceği aletlerle uygulamayı kısa sürede sonlandırır.

Çekim Sırasında Diş Kırıldı İse…
Diş çekimi sırasında dişin kırılması durumunda hekim kemik içinde kalan parçaları çıkarır. Eğri bir kökten kaynaklı ya da diş-çene kemiği kaynaşması sonucu kırılma gerçekleşebilir. İçerde kalmış kök elevatör denilen aletle kolayca çıkarılabilir.

Diş Çekiminden Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Diş çekimi sonrasında hemen araba kullanılmamalı; 15-20 dakika beklenme salonunda dinlenilmeli, o gün içerisinde alkollü içecek tüketilmemeli ve sigara içilmemelidir. Diş çekiminden sonra 2 saat kadar yemek yenilmemesi önerilir. Diş hekimi tarafından ilaç verilmişse düzenli olarak kullanılmalı ve ağız bakımı her gün düzenli olarak devam ettirilmelidir.

Çekilen Dişin Yeri Ağrıyorsa…
Diş çekimini takip eden sonraki günlerde ağrı sona ermiyorsa dişin çekildiği boşluğun iltihap kaptığı anlamına gelir (alveolit). Böyle bir durumda hemen hekime başvurulmalı ve gerekli temizleme ve bakımı hekim yapmalıdır. Diş hekimine gidilmediği durumlarda iyileşme süreci 2-3 haftaya kadar sürebilmekte ve yoğun ağrılı durumlar yaşanabilmektedir.

Çekimden Sonra Kanama Devam Ediyorsa..
Genellikle diş çektirildikten 10-15 dakika sonra bölgedeki kanama durur. Kanamanın durmadığı zamanlarda temiz bir gazlı bez oksijenli suya batırılarak kanama olan bölgeye yarım saat süreyle bastırılır. Bu uygulamalara rağmen hala devam eden bir kanama söz konusuysa diş hekimine başvurulması gerekmektedir.