Diş bakımı nasıl olmalı

Diş bakımı nasıl olmalı?

Diş fırçasını çok uzun süre kullanmak

Diş fırçalarının sürekli kullanımı sağlandığında ortalama ömrü 3 aylık bir süredir. İzmir Diş Tedavisi Yaklaşık 200 kullanımdan sonra diş fırçasının değiştirilmesi gerekir. Diş fırçaları sürekli kullanımda yıpranır, kılları kıvrılır veya kıvrılarak diş temizliğinin uygun bir şekilde sağlanmasına engel olur. Değiştirilmediği takdirde birkaç ay içinde bakteri ve besin artıkları diş fırçasında birikmeye başlar.

Dişlerinizi fırçalamaya yeterince zaman ayırmamak
Önerilen diş fırçalama süresi yaklaşık 2 dakikadır. 2 dakikadan az bir diş fırçalama süresinde diş macunundaki florür maddesi diş minesine ulaşamadığı için ağız hijyeni yeterli bir şekilde sağlanamaz.

diş eti kanama tedavisi

izmir diş eti tedavi merkezi

Dişlerinizi fırçaladıktan sonra ağzı su ile durulamak

Ağıza su girdiği durumlarda diş macunundaki florürün verimliliği azalır. Diş Tedavisi İzmir Su yerine florür içeren bir gargara veya ağız temizleme suyu kullanımı daha faydalı olacaktır. Bunun dışında su içmek veya bir şeyler yemek için diş fırçalamanın üzerinden yarım saat geçmesi gerekmektedir.

Diş ipi kullanmamak

Diş fırçasının ağız içinde erişemediği yerleri diş ipi kullanarak temizlemek mümkündür. Günde en az bir kere diş ipi kullanımı yeterli olacaktır. Fırçalama veya diş ipi ile çıkarılamayan besin artıkları zamanla diş çevresinde birikerek çürük ve diş eti hastalıklarına yol açabilir.

Dilinizi temizlemiyorsanız…

Ağız kokusu oluşumunu önlemek için her diş fırçalama esnasında dil temizliğini de sağlamak gerekir. Dil temizleyicisi kullanarak dilde biriken bakteriler temizlenebilir. Dil temizleyicisi olmadığı durumlarda diş fırçasının kıllarıyla da dil temizliği sağlanabilir.

Yanlış teknikle fırçalamak

Dairesel hareketler uygulanarak yapılan diş fırçalamasında diş arasındaki boşlukların temizlenmesi daha kolay sağlanır. Geniş ve yan yana uygulanan fırça hareketleri diş ve diş eti arasında bulunan dokunun hasarına yol açabilir.
Dişleri günde dört kez fırçalamak

Dişleri günde 2 defa fırçalamak diş temizliği için uygundur. İzmir Diş İmplant Merkezi önerisine göre; İkiden fazla diş fırçalama ile diş ve diş etleri zarar görebilmektedir.

Diş Sağlığında Doğru Bilinen 10 Yanlış

Sert diş fırçası daha iyi temizler

Çok sert diş fırçaları diş etlerine zarar vererek kanamalara yol açabilir. Dişlerin iyi temizlenmesi fırçanın sertliğine değil, uygulanan fırçalama tekniğine bağlıdır. Orta sertlikte bir diş fırçası kullanılması diş temizliğini uygun ölçüde sağlayabilir.

Sert fırçalamak dişleri daha iyi temizler

Dişlerin sert fırçalanmasına bağlı aşınmalar oluşabilir. Sert fırçalama ile zamanla diş minesi aşınır, alttaki sarı tabaka ortaya çıkarak dişlerin daha sarı görünmesine yol açar.

Diş macununu fazla kullanmak dişleri çizer

Diş minesinin çizilmesi diş macununun içerisine yer alan granüllerin büyüklüğüne bağlı olarak gelişir. Büyük granüllü diş macunları uzun süre kullanılmamalı, fırça üzerine bir nohut büyüklüğünde diş macunu konularak fırçalanmalıdır.

Sarı dişler daha sağlamdır

Dişteki renklenmeler dişin sağlamlığı ile değil, aşınmasına bağlı zarar görmesiyle ilgilidir.

Çürükler genetiktir, ne yaparsan yap dişin çürür

Kişilerde genetik olarak çürük oluşumuna yatkınlık meydana gelebilir. Fakat ağız hijyeni yeterli sağlanmadığında veya kötü beslenme alışkanlığı durumunda da çürük oluşumu gerçekleşir.