Daha sağlıklı dişler için öneriler

Sağlıklı bir ağız hijyeninin sağlanması için diş ve diş etlerinin bakımı çok önemlidir. Sağlıklı bir diş bakımı yapıldığında bakteri ve mikroorganizmaların ağızda yerleşmesi engellenerek birçok hastalığın önüne geçilmiş olur. Diş temizliğinin yanında dil temizliği de ağız hijyenini oluşturur. Diş çürükleri, diş eti hastalıkları, ağızda plak oluşum, diş taşları, dişlerde renk değişimleri, ağız kokusu oluşması gibi problemlerin önüne geçmek için düzenli bir şekilde her gün ağız bakımı yapılmalıdır.

Daha sağlıklı dişler için 7 bakım önerisi

Diş fırçalama uygulaması sırasında diş ve diş etleri birbirine paralele olacak şekilde dairesel hareketler uygulanarak fırçalanmalıdır. Fırçalama esnasında diş ve diş etlerine zarar gelmemesi için kuvvetli baskı yapmaktan kaçınılmalı, dişler yumuşak hareketlerle fırçalanmalıdır. Diş fırçalarının 3-4 ayda bir değiştirilmesi gerekmektedir.

izmir çocuk diş klinik

Diş fırçalamada diş fırçası seçimi çok önemlidir. Diş fırçaları alırken niteliği ve dişlere uygunluğu kontrol edilmelidir. Kullanım sırasında rahatlık yaratması için esnek boyunlu diş fırçaları seçmek gerekir. Diş etlerine zarar verecek kadar sert; diş temizliğini yeterli bir şekilde sağlayamayacak kadar yumuşak nitelikte olmamalıdır.
Diş fırçalaması sırasında dişlerle birlikte dil temizliğinin de önemi büyüktür. Dilin arka sırtından başlayarak ön kısma doğru fırçalama uygulanmalıdır. Dil fırçalama için özel olarak üretilmiş diş fırçalarının üst arka kısmında diş temizleyici başlıklar bulunmaktadır. Bu şekilde dile de zarar vermeden yumuşak hareketlerle dil temizliği sağlanabilir.

izmirde estetik gülüş tedavisi

gülüş estetiği izmir

Evde düzenli olarak yapılan diş fırçalama yöntemi, ne yazık ki dişlerin yeterli hijyenini sağlayamamaktadır. Diş taşı oluşumlarını en az seviyede tutan diş fırçalama, tamamen önleyememektedir. Bunun için diş hekimi tarafından yapılan bazı işlemlerle diş fırçası ve diş ipi kullanımı ile temizliği sağlanamayan bölgelerde diş taşları temizlenerek ortamdan uzaklaştırılabilmektedir.

estetik gülüş tasarımı izmir

gülüş tasarımı izmir

Diş temizliğinin sağlanmasında diş ipi kullanımı büyük önem taşımaktadır. Düzenli bir şekilde diş ipi kullanımı sağlandığında, diş fırçasının erişemediği bölgelere diş ipi uygulanarak gıda artıklarının temizlenmesi sağlanabilir. Gıda artıklarının temizliği sağlandığı takdirde ağız içinde çürük meydana gelmesi de en az seviyeye indirilir.

izmir gülüş tasarımı

estetik gülüş tasarım tedavisi

Dişlerin sürekli bir şekilde sağlıklı ve bakımlı olması için ağız hijyenini düzenli sağlamanın yanında, belirli aralıklarla diş hekimine gidip genel bir ağız muayenesi yaptırılmalıdır. İzmir Diş Doktoru Sigara gibi tütün ürünleri ağızda çürük oluşumuna sebep olmakta, diş eti hastalıkları, dişlerde sararma gibi problemlere yol açtığı için kullanılmamalı, ayrıca kalp ve damar hastalığı riskini de arttırdığı için kullanımına son verilmelidir.