Gingivektomi

Gülerken diş etlerinde çekilme meydana gelmesiyle kötü bir görüntü oluşur ve pek çok insan bu durum yüzünden gülümsemeye çekinir. Gülüşlerimizin estetik görünmesi kendimizi iyi hissetmemizi ve sosyal çevremize karşı  mutlu görünmemizi sağlar. Bu diş çekilmesinin başlıca nedenleri arasında dişlerin kısa olması, üst çene yapısının uzun olması, gülme kaslarının normalden çok çalışması ve burnun dudak şekline etkisi rol oynar.

Diş etlerinde görülen bu estetik rahatsızlığın çözümü olarak günümüzde gingivektomi ve gingivoplasti uygulamaları yapılmaktadır. Tedavideki amaç diş boyunun uzatılması ise bu iki işlem beraber de uygulanabilmektedir. Bu uygulamalar sadece diş eti çekilmelerinde kullanılmamakla birlikte; kişilerin diş-diş eti uyumundan rahatsız olduğu durumlarda da gerçekleştirilebilir.

Gingivektomi nedir?

Diş eti hastalıklarının tedavisinde kullanılan yöntemlerden biridir. Diş eti dokusunun bir parçası cerrahi olarak çıkartılarak estetik bir görünüm kazandırılır. Hastalanmış diş eti dokusu temizlenir ve yapılan dolgu veya kuron diş etine yerleştirilerek tedavi sağlanır. Dişlerin iyi fırçalanmaması sonucunda diş etlerinde bakteri oluşumundan kaynaklanan problemlerde de gingivektomi ile düzeltilir.

Gingivoplasti nedir?

Gingivoplasti, sağlıklı diş eti dokularının şekillendirilmesi olarak adlandırılır. Genellikle estetik amaçlı uygulanan bir uygulamadır, gingivektomi sonrasında da uygulanan bir tedavidir. Gingivektomide dişlerin boyunun uzatılması ve diş etlerindeki fazla dokuların alınması ardından gingivoplasti ile diş etlerine şekil verilerek kişilere daha estetik bir gülüş kazandırılmaktadır.

Gingivektomi ve gingivoplasti nasıl yapılır?

Diş üzerinde bulunan diş taşı ve oluşan plakların temizlenmesi sonucu diş etleri uyuşturularak cerrahi aletler ya da koter, lazer gibi aletler yardımıyla diş etlerine şekil verilir. Gingivektomi birkaç dakika ile 1 saat arası bir süreyi kapsayabilir. Gingivoplasti ise daha kısa süren bir işlemdir. İki işlemin de sona ermesi sonucunda iyileşme sürecinde diş etlerinin üzerine bandaj yerleştirilerek bu bandajın 10 gün boyunca diş etinde kalması sağlanır.

Gingivektomi ve gingivoplasti sonrası neler yapılmalıdır?

Uygulama sonrasında dişetlerinin daha fala hasar görmesine engel olmak için yumuşak yiyecekler tüketilmeli, sert ve kabuklu yiyeceklerden uzak durulmalıdır.
İyileşme sürecinin hızlanması için iyi bir ağız hijyeni sağlanmalı ve bandajlı bölgeye dokunulmamalıdır. Bandajın bulunduğu yer dışında diğer bölgeler yumuşak bir diş fırçasıyla nazikçe temizlenmelidir.
İyileşen dokularda diş fırçası veya diş ipi kullanımına bağlı dokularda kanama gerçekleşmesi endişelenmemesi gereken bir durumdur. Uygulanan işlem sonrasında bandajlar 7-10 gün kaldıktan sonra çıkarılabilir. 3-4 hafta sonrasında diş etleri eski normal görünümlerine kavuşur.