Flap Operasyonu

Flap Operasyonu

Diş kök yüzeylerinde temizleme yapıldığı durumlarda oluşan enfeksiyon giderilemiyorsa flap operasyonu denilen cerrahi işlem uygulanmaktadır. Flap operasyonunda diş etlerinin kaldırılması yoluyla diş eti altında yer alan iltihabi doku artıkları, kökün yüzeyinde bulunan diş taşları ve dişlerin yüzeyine yerleşen bakteri tabakası temizlenir. Temizlenen bölgelerde bakterilerin aşındırmasına bağlı yıkıma uğramış kemik dokusu bulunması halinde bölgeye kemik tozu ilave edilerek diş güçlendirilir ve dikiş atılarak operasyon tamamlanır.

Flap operasyonu sonrası gelişmesi muhtemel diş problemleri

Dişlerdeki kemik dokusunda bulunan harabiyete bağlı iyileşme durumu gecikebilir. İyileşmenin gecikmesi etkisiyle de operasyon sonrasında 6 haftalık bir süreye kadar operasyonun yan etikisi olarak dişlerde sallanma meydana gelebilir ve bu sallantı artarak devam edebilir. Tam iyileşme dönemi gerçekleştiğinde ise bu sallantılar giderek azalacak ve tamamen yok olacaktır. Operasyon öncesi var olan ödem, operasyon sonrasında iltihabın temizlenmesi ile ortadan kaybolabilir. Bu durum hastalar tarafından genellikle diş eti çekilmesi olarak algılanır ancak değildir. Dişlerdeki sallanma hali artsa bile, hatta diş kaybı söz konusu olsa dahi diş eti iltihabına yol açan diş taşları ve enfekte dokular ağızdan uzaklaştırılarak kemik dokusundaki yıkımın önüne geçilmesi gerekmektedir.
Flap operasyonu ile diş yüzey temizliğinin yanı sıra kök yüzey düzleştirmesi de sağlanabilmektedir. Yapılan tüm bu işlemler sonucunda dişlerde geçici bir hassasiyet ve sızlama hissedilebilir. Bu durumda hekimin de önerisiyle hassasiyet giderici macun veya flor jeli uygulaması ile bu şikayetler giderilebilir. Flap operasyonu sonrasında ağızdaki ve diş aralarındaki diş taşları temizlendiği için dişlerin arası açılıyormuş gibi hissedilebilir. Ancak böyle bir durum söz konusu değildir.

Flap Operasyonu Sonrasında Dikkat Etmeniz Gereken Konular

Flap operasyonu sonrasına operasyon bölgesinde bazı dikkat edilmesi gereken durumlar ortaya çıkabilir. Ağrı, ödem oluşumu, şişlik ve diş etlerinde kızarıklık gibi şikayetler görülebilmekle birlikte diş hekiminin tavsiye ettiği ilaçların düzenli kullanımı sonrasında bu şikayetler hafifletilebilir. Ameliyatın bitiminden sonraki 10 gün içinde diş etlerinin hassas olması nedeniyle yemek sırasında dikkat edilmesi gereken bazı konular bulunmaktadır. Bunlar; sert, sıcak-soğuk, baharatlı, acılı ve asitli gıdaların tüketilmemesidir ve ilk 10 gün boyunca alkol kullanımı sınırlanmalıdır( Aynı şekilde sigara kullanımı da). Operasyonun başarılı olması durumu enfeksiyon oluşmayacağı anlamına gelmez. Bu yüzden enfeksiyon oluşma riskini en aza indirmek için hekimin anlattığı şekilde iyi bir ağız hijyeni sağlanmalıdır ve kontroller aksatılmadan devam ettirilmelidir.