20 lik Diş Çekimi İzmir

Gömülü dişlerin cerrahisi;
Üçüncü azı dişlerinin çekilmesi işlemine denir. 20 lik Diş Çekimi İzmir Genellikle 17-25 yaş arası sürme zamanı olduğundan bunlara 20 yaş dişi denilmektedir. 20 yaş dişleri yer darlığına sebep olmayan durumlarda çekilmesini gerektirmez. 20 yaş dişlerinden sonra damakta sürme problemi yaşayan diğer diş de köpek dişleridir. İzmir 20lik diş çekimi Bu dişler damaktan çıkarılabildiği gibi, ortodontik braketler yardımıyla sürdürülebilir.

Yirmi yaş dişlerin neden çekilmesi gerekir?

ÇÜRÜK: Dişin sürme zamanında oluşan yuvada yiyecek artıkları biriktiği durumlarda bakteri oluşumundan kaynaklı diş çürümesini meydana gelir ve diğer dişleri de tehdit edebilir. Çürük oluştuğu anda bu dişlerde enfeksiyon ve apse durumlarına neden olabilir ve hastalar ağrılı durumlar yaşayabilir.

DİŞETİ APSESİ(PERİKORONİTİS):  Bir kısımda sürme meydana gelmiş olan dişlerde enfeksiyon yumuşak dokulara sıçrayarak ağız kokusu, ödem ve ağrılı durumlara yol açabilir. Bu etkiler devam ettiği sürece lenf yoluyla yanak ve boyun bölgesine yayılarak enfekte olmaya yatkın hale gelir.
BASINÇ AĞRISI: Sürme işlemi gerçekleşirken 20 yaş dişleri diğer dişlere baskı yaparak ağrı oluşumuna neden olabilir. Bu işler yanındaki dişin aşınmasına, rezorpsiyona yol açabilir.
ORTODONTİK AMAÇLI: 20 yaş dişlerindeki sürme basınçları nedeniyle diğer dişlerde etkilenerek bir itme kuvveti oluşur. Bu da dişlerde çarpıklık oluşmasına neden olur.
PROTEZLE İLGİLİ SEBEPLER: 20 yaş dişleri protetik olarak nadiren kullanıldıklarından bazı durumlarda bu dişlerin çekilmesi gerekebilir.
KİST OLUŞUMU: 20 yaş dişleri sürerken diş çevresindeki folikülün rezorbe olmamasına bağlı kist oluşumu gözlenebilir. Bu oluşumların büyümesi halinde de kemikte aşınmalar görülerek kemikte boşluklar oluşmasına bağlı çene kemiği zayıflayabilir. Bu nedenle çene kemiği kolay kırılabilir hale gelir. Kistlerin oluşumu tümörlere neden olabilir. Bütün bu risklerin oluşmaması için 20 yaş dişlerinin çekilmesi gerekir.

Yirmilik dişimden rahatsızlığım yok, çekilmesi gerekir mi?

20 yaş dişlerinin rahatsız etmediği durumlarda bile kontrol amaçlı bir diş hekimine muayene olmakta yarar vardır. Dişin pozisyonunda sorun olmaması halinde; enfeksiyon, yer darlığı, çürük problemi, ağız kokusu gibi durumlar değerlendirilir. Bu durumlara yol açmaması için kontrol amaçlı çekilmeleri gerekebilir.

Yirmilik dişlerin çekimi için en uygun zaman nedir?

Belirli bir zaman aralığı olmamasıyla birlikte olası bir problemde iyileşmenin daha hızlı gerçekleşmesi yönünden 20 ile 30 yaşları arasında çekilmesi uygundur.

Ağrılı bir durum varsa şişlik oluşmuşsa yirmilik diş çekilebilir mi?

Ağrı oluşması enfeksiyon varlığına işarettir. Böyle bir durumda antibiyotik kullanımı sonrası dişin çekilmesi gerekir. Aksi takdirde enfeksiyon çevre dokulara yayılır ve anestezi sırasında uyuşturma etkisini azaltarak operasyonun daha ağrılı olmasına neden olur. Enfekte olan yerin de operasyon sonrası iyileşmesi zorlaşır.

Operasyon sonrası ağız bakımı

Enfeksiyon ve kanama olmaması için yara yeri ile oynanmamalıdır.
İlk 24 saat içinde uygulama yapılan tarafla çiğnenmemelidir.
Kanamayı arttıracağı için ilk 24 saat sigara içilmemelidir.
Tükürürken pıhtı yerinden oynayabilir. Bu yüzden tükürülmemelidir.
İlk 24 saat geçtikten sonra tuzlu su ile gargara yapmak ağrıyı hafifletir.
Gerekli ağız hijyeni sağlanmalıdır.