Ağız Bakımında Dil Temizliğinin Önemi

Dil Temizliği Nedir, Nasıl Yapılır?

Ağız hijyeni denildiğinde her ne kadar diş bakımı ve diş temizliği akıllara gelse de, ağız bakımında dil temizliğinin de önemi büyüktür. İyi bir ağız hijyeni sağlamak için dişlerle birlikte dil temizliği de düzenli olarak yapılmalıdır.
Dil, mikroorganizmaların ve birçok bakterinin üremesi için doğal bir ortam yaratır, özellikle de oksijensiz ortamda üremesini arttıran mikroorganizmalar, dil üzerinde kolayca üreyebilmektedir. Ağız temizliğinin yeterli yapılmadığı durumlarda vücuda alınan besinler dişlerde ve dil çevresinde birikir, kısa sürede ürüyerek ağız içinde çeşitli yaralara sebep olabilmektedir. Bütün bu sebeplerden dolayı ağız hijyeninde diş, diş eti ve dil temizliği bir bütün olarak sağlanmalıdır.
Karşıyaka diş Doktoru na göre, Kişilerde ağız kokusu (halitozis) gibi problemlerle karşılaşıldığında, dil temizliği etkin bir biçimde yapılarak ağız kokusu giderilebilir. Ağız kokusuna özellikle dil üzerinde yerleşen bakteri ve mikroorganizmalar sebep olduğu için; düzenli bakım yapılmasıyla bu sorun ortadan kaldırılabilir.
Ağız kokusu günlük yaşamda karşılaşılan, sosyal ilişkilerin bozulmasına da yol açan önemli bir sorundur. Kişiler karşılıklı konuşma sırasında karşıdakilerden kötü koku gelmesi üzerine konuşmayı sürdürmek istemezler ve rahatsızlık duyarak konuşmayı bitirmeye çalışırlar. Her diş fırçalama sonrası dil de fırçalanarak üzerinde biriken bakteri ve mikroorganizmaları ağız mukozasından atmak gerekir. Dil temizliğinin en büyük önemlerinden biri de budur. Dil temizliği; ağız içi hijyenin yanında, ayrıca diş ve diş etlerinin sağlığının sürdürülmesinde de büyük önem taşımaktadır. Bunların hepsi ağız içinde bir bütünlük sağladığı için, birisinin yeterli bir şekilde temizlenmemiş olması diğerlerinin sağlığını da tehdit edecektir. Örneğin dil yeterli bir şekilde temizlenmediği durumlarda, üzerine yerleşen bakteri ve mikroorganizmalar diş ve diş etlerine de yerleşerek diş eti iltihapları ve diş çürükleri gibi ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Özellikle dilinde yara olan kişilerin dil temizliğine daha çok önem vermeleri gerekir. Çünkü yeterli hijyenin sağlanamadığı durumlarda mikroorganizmaların dile yerleşmesi yara veya yarık durumlarında daha kolay sağlanmış olur.

İzmir Dil Temizlik

Yine dil temizlenmediği takdirde; burun, sinüs ve boğaz problemlerine de neden olabilmektedir. Özellikle boğaz iltihabı gibi sorunlar dil temizliği yapılmadığında daha fazla görülmektedir.
Dil temizliği her gün düzenli bir şekilde sağlanamaz ise, yemeklerden sonra ağızda bir acı tat oluşması görülmesi yüksek ihtimaldir. Dilde biriken bu bakteriler ağız kokusunun yanında, ağızda acı veya metalik bir tat bırakabilir. Bu yüzden ağız hijyeninin içinde dil temizliğinin sürdürülmesi oldukça önemlidir.